Бюджет-2020 можна охарактеризувати двома словами – «стриманий оптимізм»

Чим проект бюджету 2020 відрізняється від попередніх та чому йому відповідає вираз «стриманий оптимізм» пояснив економіст Данило Монін

1381 18.09.2019 в 10:22


Стриманий оптимізм

Кабінет міністрів 15 вересня вніс до Верховної Ради проект державного бюджету на 2020 рік. Документ передбачає доходи держбюджету, включаючи трансферти, у розмірі 1,079 трлн грн, видатки – 1,17 трлн грн, дефіцит – на рівні 2,09%.

Як зазначив прем'єр-міністр України Олексій Гончарук, до 2 листопада уряд планує внести до проекта корективи згідно з оновленим прогнозом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Відповідно до документа основними пріоритетами на наступний рік є обороноздатність, медична та освітня реформи, підтримка малого бізнесу та фермерства.

Про те, який же проект подав уряд і які нюанси приховано в документі, пояснив Mind економіст Данило Монін.

За його словами, попередньо оцінивши зведені доходи й витрати держави, можна охарактеризувати поданий до Верховної Ради 15 вересня бюджет-2020 двома словами – «стриманий оптимізм».

Про співвідношення дебету та кредиту

Як зазначив прем'єр-міністр, презентуючи відповідний проект документа, держава має намір знижувати рівень перерозподілу через державу. Так, Україні пропонується скоротити свої зведені доходи орієнтовно до 38% ВВП з 39,5% (на 1,5% ВВП), а витрати – до 39,8% ВВП з поточних 41,5% (на 1,7% ВВП).

За доходами основне скорочення йде з неподаткових статей. Це перш за все доходи від державних підприємств (на 12 млрд грн) і доходи від Національного банку України (НБУ). Також поки практично без збільшення залишилися доходи від ренти й акцизів. Ще варто зазначити, що Мінфін провів велику корекцію доходів по ПДВ, оскільки є великий недобір у цьому році, і скоротив у базовому плані доходи до 10% ВВП.

На 2019 рік доходи від ПДВ планувалися на рівні 11% ВВП, але не будуть виконані.

Також доходи від приватизації скорочені з 17 до 5 млрд грн. По видатках були перевірені основні 5 статей скорочень, які пропонувалися Мінфіну. І бачимо, що він почув: Мінфін не скоротив на пропоновані 45 млрд грн, але все ж скоротив на 30 млрд частину розрахункових статей. Тому місія, яка передувала спробі скоротити неефективність в бюджеті, у цілому успішна.

Крім того, держава заклала 3,4 млрд грн на перепис населення у 2020 році, а також 2,1 млрд грн – на місцеві вибори.

Про нових «контролерів» та основні пріоритети

Також, виходячи із законопроекту, на рівні Мінфіну вже фігурує новий орган – Бюро фінансових розслідувань, на який виділено 1,2 млрд грн. Тому є впевненість, що законопроект №1208 буде проголосований.

На окрему увагу заслуговує підхід бюджетування в агросекторі. Держава мінімізувала держпідтримку «агробаронів» і передбачила 4,4 млрд грн на пільгове кредитування фермерів на покупку землі в межах запуску цього ринку. Це позитивний момент, оскільки держава забезпечує дешевий ресурс українським громадянам на покупку землі.

Бюджет на 2020 рік передбачає суттєві зміни в медицині, витрати на яку, очевидно, централізуються. Величезний рівень витрат на Національну службу здоров'я і суттєве зменшення субвенцій на медицину в регіонах.

Про що мовчить Кабмін

Водночас у проекті бюджету відсутні оцінки доходів від подачі нульової декларації і від продажу державних земель.

Також абсолютно не відображені плани на 2021–2022 роки. Але в цілому документ підтверджує наміри держави змінювати бюджетні відносини, хоча поки не визначені необхідні параметри.

Такий підхід викликає оптимізм і вселяє надію, що зміни можливі, тим більше що Прем'єр заявив про готовність у 2020 році серйозно зайнятися ефективністю державних програм.

Проте закладене у проект зростання економіки – головний показник роботи уряду, не відповідає всім вимогам. Хотілося б бачити закладене в бюджеті зростання економіки на 5%, а краще відразу на 7%, чого, на жаль, не спостерігається.

Так, Кабмін має працювати на високих очікуваннях, а не на млявому зростанні 3,3%, який закладений у бюджет 1-го читання.

Підбиваючи підсумок, можна констатувати, що держава подала вкрай обережний бюджет, який, очевидно, легко буде виконати.

Раніше ми розповідали про те, що у проекті держбюджету 2020 передбачений рекордний обсяг фінансування доріг. Читайте також про те, що Олексій Гончарук назвав основні завдання, які стоять перед Урядом, та розповів, що таке щастя.

Источник: mind
 
Интересные новости:
13.09.2019
1551
Наприкінці серпня в КМДА опублікували прогноз бюджету столиці, і це вперше, коли він розрахований на...
13.09.2019
1946
Верховна Рада прийняла за основу законопроект №1059 про стимулювання інвестиційної діяльно...
13.09.2019
2926
11 вересня стало "Днем будівельника у Верховній Раді" - народні депутати розглянули та прийняли за о...
12.11.2019
1525
На початку листопада набрав чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів Укр...
10.10.2019
5284
На стройках страны ощущается острый дефицит рабочих рук, не хватает специалистов практически по всем...
09.10.2019
2041
Назначение Александра Ткаченко на должность главы Киевской городской государственной администрации, ...