РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.289 EUR: 44.968
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.289
EUR 40.000 41.000 44.968
USD 41.070 41.490 41.289
EUR 44.750 45.430 44.968
Новость

Як вплине закон "Про ринок електроенергії" на розвиток вітрової енергетики в Україні

Нещодавно прийнятий закон прямо позначиться на розвитку альтернативних джерел енергетики в нашій країні
2098
17 апреля 2017 г.


В електроенергетику України прийшли нові зміни із прийняттям Закону України «Про ринок електричної енергії», що, в першу чергу, сприятимуть розвиткові вітрогенерації в Україні. Сьогодні, сумарна встановлена пікова потужність українських вітроелектростанцій становить 420 МВт (у 12,5 рази менше, ніж у Німеччині), стільки ж, скільки у крихітній Ірландії, що удвічі менше, ніж 1 із 4 енергоблоків, наприклад Зміївської ТЕС, тобто, - неймовірно мало для такої країни, як Україна. Для порівняння, рекордні показники розвитку вітроенергетики за підтримки держави, спостерігається у Китаї, де вже інстальовано 75 ГВт генеруючих потужностей, пише EcoTown.

Отже, чи відкриють зміни у законодавстві нові можливості для залучення зелених інвестицій у вітрогенерацію в Україні? 

Польській вітер штовхає вперед місцевий розвиток

Польско-Український кордон, трохи похмурий та вітряний день – здалеку видно вітрогенератори, що ніби повчають українців, що стоять у прикордонних чергах: «дивіться, як потрібно хазяйнувати!». Вітропарк із 18 вітрогенераторів Westas потужність по 2 МВт побудований у Томашовському повіті Люблінського воєводства, прокоментував виконавчий директор Інституту сталого розвитку засновник Харківського енергетичного кластеру Станіслав Ігнатьєв .

Проект будівництва вітропарку розпочати іспанською державною компанією «Renewables», як інвестиція до одного із регіонів Республіки Польщі, що динамічно розвивається. З іншого боку, цей проект показує ефективну кооперацію між інвестором та місцевою громадою. Слід зазначити, для того, щоб розташувати цей енергетичний проект на своїй території змагались декілька повітів Люблінського та Підкарпатського воєводств. А компанія обирала громаду, яка надала найкращі умови для її роботи. Компанія «Renewables» отримала на умовах пільгової оренди 10 земельних ділянок, які належать громаді, а щодо інших, повітова адміністрація сприяла проведенню переговорів із власниками земельних ділянок щодо передачі їх в оренду для будівництва вітрогенераторів.

Запитаєте: схоже на якусь схему, коли локальна влада представляє інтереси компанії. Ні, це не схема, а представлення інтересів громади: компанія побудувала нові дороги, надала нові робочі місця, оживила сільську громаду. Крім того, частина електроенергії відпускається безкоштовно для освітлення та опалення сільської школи. До того ж, компанія зареєструвала цей проект, як окрему юридичну особу в сільській громаді, куди й сплачуються податки від продажу електричної енергії.

Новий закон поверне вітер змін у бік України

13 квітня 2017 р., Верховна Рада прийняла Закон «Про ринок електричної енергії», який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електроенергії і регулює відносини, пов’язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем та постачанням електричної енергії. Документ впроваджує норми Третього енергетичного пакету ЄС, у тому числі в питанні розділення компаній за напрямками розподілу і передачі електроенергії.

Він також передбачає дворічний перехідний період з моменту набуття чинності на впровадження всіх сегментів нового ринку, в тому числі ринку двосторонніх договорів, ринку "на добу наперед", внутрішньодобового ринку, балансуючого ринку, ринку допоміжних послуг та роздрібного ринку.

Законопроект також доповнює перелік учасників ринку новим учасником – трейдером, яким може бути будь-який суб’єкт господарювання, що здійснює купівлю електричної енергії виключно з метою її перепродажу, крім продажу споживачу. "Трейдери здійснюватимуть купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами або на ринку "на добу наперед" чи внутрішньодобовому ринку", - йдеться у пояснювальній записці. Існування трейдерів на ринку електричної енергії, на думку авторів, має позитивно вплинути на ліквідність ринку та сприятиме обмеженню значних коливань цін на ринку. На думку експертів, трейдерам буде вигідно працювати із вітроелектростанціями, особливо, у «пікові» години, коли електрична енергія стане найвартіснішою та буде використовуватись для мінімізації небалансів у енергосистемі.

Крім цього, законопроектом запроваджується система спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електроенергії. До спеціальних обов’язків відносяться, зокрема: купівля електричної енергії за "зеленим" тарифом.

Отже, закон демонополізує генерацію та продаж електроенергії, відкривши «зелене світло» для інвесторів у галузі «зеленої» енергетики, в першу чергу, - вітрогенерації.

Вітер дме, але не для всіх - однаково

Інститутом сталого розвитку, спільно із німецьким холдінгом WSB Green Energy було проведено дослідження вітроенергетичного потенціалу сходу, центру та півдня України. З цією метою було споруджено 25 моніторингових пунктів, які змонтовані або на баштах телекомунікаційних систем, або на окремо встановлених моніторингових вежах. Автоматизована система дозволяла приймати щочотирисекунди інформацію щодо напрямів та швидкостей вітру на різних висотах, і так, протягом більше, ніж 2 роки. Отримана база даних дозволила скласти повне уявлення щодо вітроенергетичного потенціалу більшої частини України.

Так, у Харківській, Дніпропетровській та південному-сході Черкаської областей середні швидкості вітру на висоті 100 м сягають 7,8 м/с, що є достатнім для будівництва вітропарків. Південні області, особливо на Чорноморському узбережжі мають швидкості вітру 8,7-10,2 м/с. Полтавська та більша частина Черкаської області (без урахування південно-східної частини) мають низькі швидкості вітру, що не перевищують 5-6 м/с. Звичайно, що дані є точковими й не характеризують всю територію України, але для моніторингу обрано репрезентативні точки, які дають загальне уявлення.

Повертаючись до вітропарку у Томашовському повіті Люблінського воєводства Республікі Польщі, де вітропотенціал значно нижчий, ніж на території нашої батьківщини, треба згадати принцип: головне мати велике бажання та шукати можливості, такі, які сьогодні все більше і більше надає нова Україна. 

Джерело: EcoTown

17 апреля 2017 г.
2262
Рост показателя наблюдался только в европейском регионе...
03 апреля 2017 г.
2273
Из-за кризиса последних лет заёмщики лишились огромного количества квартир и построек...
03 апреля 2017 г.
2951
МФК Mirax Plaza на Глыбочицкой в этом году имеет шанс наконец стать завершённым объектом...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Вчера
3464
Щодалі сильніші та триваліші теплові хвилі руйнують бітумну черепицю. Різкі перепади температури роз...
01 ноября 2024 г.
4908
Це може призвести до повного припинення діяльності основної програми компенсацій в Україні в наступн...
01 ноября 2024 г.
2083
Для цього народні депутати пропонують передбачити відповідні видатки із загального бюджетного фонду...
Сегодня
427
Бетономешалка для дачи или дома — какие модели лучше выбрать? Поможем определиться с объемом, ...
Вчера
673
Особенности и преимущества масляных радиаторов...
01 ноября 2024 г.
4191
Всередині нього буде знаходитися величезний атріум зі спіралеподібною вежею в центрі. Навколо цієї в...
22 октября 2024 г.
1460
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
15 октября 2024 г.
1739
19 листопада усі провідні бімщики країни знову зустрінуться, щоб подискутувати, обговорити події, но...
10 октября 2024 г.
1274
У Києві відбудеться професійний форум, де зберуться провідні експерти та фахівці будівельної га...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
352
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3679
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!