РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 42.126 EUR: 43.368
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 42.126
EUR 40.000 41.000 43.368
USD 42.050 42.600 42.126
EUR 43.300 44.001 43.368
Новость

Досвід відновлення Кувейту: історія війни і відбудови

Після Другої Світової війни напевне найгарячішим регіоном планети був Близький Схід. І не через клімат, а через постійну військову напруженість. Черговим підтвердженням цього став напад Іраку на Кувейт у серпні 1990 року.
3294
25 октября 2024 г.

Відновлення Кувейту

Країна була швидко окупована, але цей бліцкриг потім дорого обійшовся спочатку Іраку, а через 16 років і його лідеру – Саддаму Хусейну, який не зрозумів знаків долі. Для Іраку це вторгнення відкрило двері для десятиліть руйнувань. А Кувейт достатньо швидко відновився після війни, чому сприяли доходи від експорту нафти.

Передісторія

Коли диктатор хоче напасти на іншу країну, оголошені причини зазвичай формальні. Зокрема, такими були: видобуток «іракської» нафти з прикордонного родовища та бажання повернути свої «історичні землі», а справжніми – внутрішня фінансова криза та відмова пробачати борги з боку кредиторів, а також бажання заволодіти ресурсами Кувейту.

Цікаво, що саме Кувейт надавав Іраку під час війни цієї країни з Іраном у 1980-х роках (причиною якої стали територіальні зазіхання Іраку) позики для закупівлі військової техніки. В свою чергу Іран фактично підтримав Ірак у цій війні. Якими дивними бувають геополітичні переплетіння на Сході.

Як би там не було, але вранці 2 серпня 1990 року іракська армія розпочала напад на Кувейт. Різниця військового потенціалу відразу далась взнаки – вже протягом кількох годин була захоплена столиця Кувейту, а до 6 серпня – і вся територія країни, армія якої зазнала нищівної поразки.

Вторгнення зустріло швидке та досить одноголосне засудження міжнародної спільноти із блокуванням рахунків та забороною ведення торгівлі. В даному випадку ООН висловила не глибоке занепокоєння, а вимогу виведення іракських військ із Кувейту.

Наприкінці листопада того ж року Рада Безпеки ООН навіть дозволила військове втручання. Отже, формальний дозвіл було отримано, війська міжнародної коаліції на чолі із США вже були зібрані в регіоні, що дало змогу 17 січня 1991 року розпочати операцію «Буря в пустелі».

Операція тривала 43 доби, протягом яких в основному була задіяна авіація, яка бомбардувала цілі у Кувейті та Іраку та завершилася 27 лютого після 4-денного наземного наступу, який змусив Ірак вивести свої війська.

Наслідки

В оцінці втрат слід розрізняти окупацію Кувейту та наслідки атак на Ірак. Розглянемо лише перший аспект. Окупація країни призвела скоріше до величезних матеріальних втрат. Було знищено інфраструктуру – дороги та мости, багато житлових та адміністративних будівель, промислові споруди нафтовидобувної галузі та ін.

Під час відступу іракських військ були підпалені понад 700 нафтових свердловин, що спричинило масштабну екологічну кризу – чорний дим протягом місяців забруднював повітря і землю. Більше ніж 10 тисяч рятувальників із сучасною технікою змогли приборкати вогонь лише через 9 місяців. Також через навмисний скид 8 млн барелів нафти постраждала екосистема Перської затоки.

Людські втрати теж були жахливими – декілька тисяч військових та сотні цивільних кувейтців були вбиті, але швидкість захоплення країни обмежило їхнє число.

Примітно, що в частині компенсації збитків за агресію Ірак зробив умовно чесно та згідно процедур. Навесні 1991 року була заснована компенсаційна комісія, що розглянула понад 2,7 млн претензій на $352,5 млрд. З них було задоволено понад 1,5 млн на $52,4 млрд. Компенсаційний фонд фінансувався коштом від продажу іракської нафти у рамках програми «Нафта в обмін на продовольство». На початку 2022-го Ірак завершив виплату усієї суми. Важливо: з фонду отримували кошти не лише Кувейт, але й інші країни.

У 2003 році відбулося вторгнення США та їх союзників до Іраку, яке не було схвалено ООН і викликало невдоволення міжнародного співтовариства. І вже Кувейт виділив на післявоєнне відновлення Іраку $30 млрд.

Відбудова починається з нафти

Найбільшим пріоритетом була швидка ліквідація наслідків пожеж на нафтових свердловинах і відновлення видобутку нафти, оскільки це забезпечувало основне джерело доходу країни. Точніше, мова йшла про більш широкий спектр робіт – гасіння пожеж на свердловинах, відновлення пошкодженої видобувної інфраструктури, розмінування територій та очищення довкілля від нафтових забруднень. До цих робіт Кувейт залучив західні корпорації, інвестувавши $11,5 млрд вже до 1993 року, коли видобуток нафти досяг довоєнного рівня.

Одним із перших кроків стало відновлення енергетичних та транспортних мереж, потім розпочалася відбудова житлових будинків, шкіл, лікарень та інших соціальних об'єктів.

Вже до 1993 року Кувейт зміг відновити ключові галузі промисловості та об’єкти інфраструктури. Так, падіння ВВП країни в 1990 та 1991 роках склало 26% та 41% відповідно, але в 1992-му сталося карколомне зростання відразу на 83%.

Фінансування відновлення відбувалося фактично власними ресурсами Кувейту.

Програму відновлення завершили через рік, оскільки збитки виявилися незначними. Загальна вартість відновлювальних робіт оцінюється в десятки млрд доларів.

Крім того, відносно швидкому відновленню країни сприяли ефективне планування та контроль витрат, що допомогли мінімізувати корупцію та зосередити зусилля на ключових галузях, таких як нафтодобування, енергетика та інфраструктура. Важливо і те, що Кувейт використав процес відновлення для модернізації своєї економіки та інфраструктури, впровадивши новітні технології.

Як і інші країни Перської затоки, Кувейт почав реалізовувати програми диверсифікації економіки задля зменшення залежності від нафтового сектору. Для цього необхідно збільшити ефективність державного управління та привабливість для приватного капіталу, розвивати соціальну інфраструктуру та наукоємні сектори економіки. Але для реалізації цих намірів потрібно дуже багато нафтових доходів.

 Цікаво про будівництво і ремонти: Профнастил від компанії "Стальний Світ": Надійність та якість для ваших проєктів 

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

За тим, як відновлюють гаряче водопостачання у Лісовому масиві слідкуйте у спецтемі «Відновлення гарячого водопостачання і тепла Лісового масиву»

23 октября 2024 г.
8265
Переможцями стали три архітектурні проєкти з Великої Британії, Китаю і Туреччини...
23 октября 2024 г.
2219
Угода дозволить реалізовувати проєкти з відновлення і модернізації інфраструктури України...
21 октября 2024 г.
2890
Кожна з майже 1500 українських територіальних громад повинна реалізовувати проєкти з свого відновлен...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
15 января 2025 г.
5935
Аналітики українського маркетплейсу нерухомості, проаналізували ціни на квадратний метр жи...
15 января 2025 г.
3067
Регламент (ЄС) 2024/3110 замінить чинний Регламент (ЄС) № 305/2011. Основні зміни спрямовані на гарм...
13 января 2025 г.
3918
Нововведення дозволить запобігти незаконним забудовам, спростить відведення ділянок та забезпечить а...
Сегодня
8307
Однак доступ до "небесно басейну" обмежений, навіть для мешканців хмарочосів...
Сегодня
4366
Сучасний дизайн повинен бути адаптованим до клімату. Абсолютно нова будівля має деякі конструкт...
Вчера
842
Читайте, почему важны безопасные обратные ссылки и какие основные подходы к их созданию...
20 декабря 2024 г.
1919
20 грудня обговоримо важливі питання цифровізації та вдосконалення будівельної галузі...
18 декабря 2024 г.
2490
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзначені ...
10 декабря 2024 г.
1663
12 грудня 2024 року в Києві відбудеться визначна подія для професіоналів будівельної, девелоперської...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
2881
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
525
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!