РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.289 EUR: 44.968
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.289
EUR 40.000 41.000 44.968
USD 41.070 41.490 41.289
EUR 44.750 45.430 44.968
Новость

Вирішення питання житла для ВПО: в Україні розробляють одразу 4 інструменти

Станом на зараз в Україні понад 4 млн внутрішньо переміщених осіб, 26% з яких потребують соціального захисту
3258
23 июля 2024 г.

Вирішення житлового питання для ВПО

В Україні розробляють одразу декілька інструментів для вирішення житлового питання для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Йдеться про запуск оренди з правом викупу, на якій наполягали міжнародні партнери, запровадження спеціальної для ВПО субсидії на оренду житла, соціальну оренду, а також перегляд умов в програмі єОселя.

Про це розповіла Голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

Станом на зараз в Україні понад 4 млн внутрішньо переміщених осіб, 26% з яких потребують соціального захисту. За словами Шуляк, оскільки ситуація з роботою і житлом для переселенців через війну тільки погіршується, частина з них стає вимушеними мігрантами. Це, своєю чергою, напряму шкодить українській економіці та поглиблює соціально-демографічну кризу.

«Саме тому наразі наша мета – розробити ефективні механізми в межах реформи житлової політики, щоб вирішити одне з найголовніших для ВПО питань – питання домівок. Тому і на рівні Парламенту, і на рівні Уряду зараз активно розробляються варіанти таких інструментів. Деякі запозичені з практик ЄС, але адаптовані під Україну, деякі – взагалі вимога міжнародних партнерів, які фінансово допомагають відновленню нашої країни. Наразі у роботі чотири такі інструменти: поліпшення умов іпотеки єОселя для ВПО, яка нині для них здебільшого недоступна, додаткові субсидії на оренду житла, соціальна оренда, а також окремий вид оренди – з правом викупу. Запуск двох останніх інструментів – вимога оновити житлове законодавство, що зафіксовано в програмі Ukraine Facility, за якою Україна до 2027 року отримує від ЄС 50 млрд євро», – розповіла Шуляк.

Що передбачають для ВПО зміни в іпотечній програмі єОселя

«Програма єОселя практично не вирішує проблеми наших ВПО – через почасти непідйомні для ВПО умови першого внеску та обмеження терміну введення в експлуатацію будинку – не старше 3 років. Тому на сьогодні тільки 221 внутрішньо переміщені особи змогли взяти кредит на придбання житла за програмою, а це приблизно 1,9% від усіх кредитів», – пояснила Олена Шуляк.

За її словами, слід внести зміни до програми – зменшити віковий ценз для отримання житла, знизити перший внесок з 20% до 15%, переглянути відсоткову ставку до 3% та запровадити пільгові умови кредитування для сімей з дітьми.

Однією зі змін розглядають зменшення віку житла, яке можна купити ВПО за допомогою програми єОселя. Наразі не можна купувати житло, яке старше трьох років. Це здебільшого первинний ринок, а такого житла у регіональних центрах не так багато. До того ж, ВПО не можуть чекати декілька років, доки житло побудується.

«Ми вважаємо, що внутрішньо переміщеним особам потрібно дати можливість купити житло незалежно від того, коли воно було прийнято в експлуатацію за умови надання експертного звіту, що означене житло відповідає Державним будівельним нормам та придатне для проживання», – пояснила нардепка.

Оренда з правом викупу – які умови

Оренда з правом викупу – це варіант, коли ти з часом можеш придбати житло, яке винаймаєш.

Майно, як правило, перебуває у власності громади або громада підписує договір про управління з відповідною організацією, яка управляє подібним фондом нерухомості. Ставка оренди має бути, за словами Шуляк, розрахована відповідно до оцінки спроможності орендаря.

Подібні механізми існують у різних країнах світу. Наприклад, в США така угода відома як «lease with option to purchase» або «rent-to-own». У Великій Британії це називається «rent-to-buy» або «lease option».

На запровадженні цього інструменту наполягали міжнародні партнери, наголосила Шуляк і додала, що кошти від викупу орендарями житла, яке надаватиметься їм в оренду, йтиме якраз на поповнення фонду соціального житла.

Соціальна оренда

Цей інструмент передбачений у законопроєкті «Про основні засади житлової політики», про який йде мова в Ukraine Facility і який  покликаний вирішити багаторічну проблему невирішеного житлового питання. Зокрема, йдеться про величезні квартирні черги, які вже багато років не рухаються.

«Механізми соціальної оренди досить популярні в країнах ЄС, однак Україні потрібно їх адаптовувати під себе та напрацювати правове підґрунтя для цього. Втім, законодавчі напрацювання щодо цього вже представили громадськості і очікується що незабаром відповідний законопроєкт зареєструють у ВР», – пояснила Шуляк.

Вартість такої оренди буде нижча за ринкову ставку, а орендодавцем виступатимуть громади. Громада, на балансі якої знаходитиметься відповідний житловий фонд, надаватиме його в оренду, платежі від якої направлятимуться в місцеві бюджети – до револьверного фонду, в якому вони будуть накопичуватись для цільового використання. Це може бути або покращення того житлового фонду, який вже є на балансі, або ж для нових житлових об’єктів, які будуть використовуватись з такою ж ціллю.

Додаткова субсидія на оренду

Нещодавно Міністерство соціальної політики представило проєкт нового соціального інструменту, розробленого за участю міжнародних організацій, зокрема Радою Європи. Йдеться про додаткові субсидії на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб. Після погодження із зацікавленими сторонами він буде поданий на розгляд уряду. Пілотні проєкти із субсидіями спочатку будуть запущені у одному або одразу кількох регіонах.

Після запровадження новий інструмент діятиме паралельно з іншим інструментом підтримки ВПО – виплатами на проживання. Така субсидія має призначатись з розрахунку на кількість членів родини на кожного члена – 13,5 кв.метрів, але не менше ніж 35 квадратних метрів на родину.

Такі субсидії розраховуватимуться із урахуванням регіональних коефіцієнтів вартості оренди житла, і враховуватимуть спроможність родини самостійно оплачувати оренду. Втім, ВПО зможуть розраховувати на субсидію лише за умови укладання офіційного договору про оренду житла. Ключове нововведення – міністерство запропонує ринку готову модель угоди про оренду на цифровій платформі Пенсійного фонду.

 Цікаво про будівництво: Флагманський продукт, модульна покрівля Ruukki Finnera, вже виготовляється в Україні 

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

Источник:
sluga-narodu
22 июля 2024 г.
2521
Поки пристрій може підживити тільки кілька світодіодів...
19 июля 2024 г.
2641
При запровадженні економічного бронювання не всі маленькі бізнеси матимуть змогу платити за своїх пр...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Сегодня
621
Щодалі сильніші та триваліші теплові хвилі руйнують бітумну черепицю. Різкі перепади температури роз...
01 ноября 2024 г.
4876
Це може призвести до повного припинення діяльності основної програми компенсацій в Україні в наступн...
01 ноября 2024 г.
2055
Для цього народні депутати пропонують передбачити відповідні видатки із загального бюджетного фонду...
Сегодня
449
Особенности и преимущества масляных радиаторов...
01 ноября 2024 г.
1359
Всередині нього буде знаходитися величезний атріум зі спіралеподібною вежею в центрі. Навколо цієї в...
01 ноября 2024 г.
534
Автор проєкту, відомий японський архітектор Шигеру Бан, зазначає, що музей є роботою з органічним фа...
22 октября 2024 г.
1452
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
15 октября 2024 г.
1731
19 листопада усі провідні бімщики країни знову зустрінуться, щоб подискутувати, обговорити події, но...
10 октября 2024 г.
1274
У Києві відбудеться професійний форум, де зберуться провідні експерти та фахівці будівельної га...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
351
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3679
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!