РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.043 EUR: 44.686
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.043
EUR 40.000 41.000 44.686
USD 40.740 41.140 41.043
EUR 44.230 44.831 44.686
Новость

Український ритейл у 2023 році: підсумки та прогнози (ІНФОГРАФІКА)

Український ринок ритейлу поступово відновлюється, та ще не досяг довоєнного рівня
4608
26 декабря 2023 г.



Український
ритейл у 2023 році 


Як змінилася споживча поведінка, який прогноз на 2024 рік та як світові тренди можуть вплинути на ритейл в Україні.


Підсумки-2023: зростання конкуренції, лідер - FMCG

Економічна активність в країні стрімко відновлювалася в першій половині 2023 року завдяки стабілізації ситуації з постачанням електроенергії, відновленню споживчого попиту та пристосуванню підприємств до роботи в умовах війни.

За даними Інституту економічних досліджень, завантаження виробничих потужностей стабілізувалося в другій половині 2023 року, економіка вийшла на умовне плато.

Серед перепон для ведення бізнесу підприємства частіше згадують зростання цін на сировину, брак робочої сили та ускладнену логістику. Попри те, що безпекові ризики залишаються, а доходи населення все ще на 25-30% нижче довоєнних, конкуренція на ринку ритейлу тільки зростає – понад 98% магазинів відновили свою роботу.

За оцінкою компанії Pro-Consulting український ритейл майже повернувся на довоєнний рівень. Очікується, що у 2023 році приріст товарообігу з урахуванням інфляції складатиме 27% у порівнянні з 2022 роком.

У розрізі сегментів безумовним лідером як за кількістю ритейлерів (50%), так і за виручкою (понад 65%) є FMCG. Друге і третє місце за виручкою посідають DIY та Електроніка – 11,3% і 8,4% відповідно.

Якщо дивитися в розрізі онлайн-шопінгу, то тут також спостерігається поступове відновлення купівельної активності, але частка онлайн-покупців залишається ще значно меншою, ніж у 2021 році. За даними маркетингових досліджень компанії CBR, вона складала 67% станом на квітень 2023 року. До війни цей показник був приблизно в межах 80%. 

За "профілем" онлайн-покупці концентруються у найбільш активній аудиторії (26-45 р., міське населення, з дітьми, з вищою освітою, є власниками підприємств та спеціалістами, велика кількість категорій та частота купівель). Але їх поменшало через значне переміщення за кордон.

В розрізі категорій товарів, продукти харчування – єдиний сегмент, де онлайн перевищив показник 2021 року (+40%).

Онлайн-поведінка покупців (характерні риси) у 2023 році

У результатах опитувань CBR помітні різні вподобання у купівлях переселенців та осіб, які не переїжджали через війну. 

Так, купівлі українців не ВПО більше схожі на "довоєнні": частіше за переселенців купують онлайн спортивний одяг, книги, харчі. 

Онлайн-купівлі ВПО більше спрямовані на облаштування побуту на новому місці (техніка, дитячі товари) і трохи покупок "для душі" (замовлення готових страв).

Зовнішні переселенці все ще низку товарів замовляють на улюблених українських сайтах (одяг/взуття, косметику, побутову хімію, медикаменти).

Аналізуючи онлайн-поведінку найбільших ритейлерів, то за оцінкою Pro-Consulting у 10% з них ще немає доставляння, а у 24% – мобільного застосунку.


Що на нас чекає у 2024 році: прогноз та тренди

Dragon Capital оцінює зростання реального ВВП на рівні +5,2% у 2023 році та прогнозує +4,0% у 2024 році. Попри два роки зростання українська економіка залишиться приблизно на 22% нижче довоєнного рівня. Очікуване відновлення протягом 2023-2024 роках не компенсує падіння на 29% у 2022 році.

Інфляцію прогнозують на рівні 6% на кінець 2023 року і її прискорення до 8% на кінець 2024 року в результаті зростання внутрішніх цін на с/г товари та номінальних зарплат.

Щодо ритейлу, то Pro-Consulting очікує зростає товарообігу на 10-12%, збільшення частки онлайн (що також є і глобальним трендом), зростання ринку буде забезпечено на 90% завдяки найбільшим ритейлерам (екстенсивне зростання), а зростання завдяки інноваціям (інтенсивне) буде менш істотним для ринку, бо на цей час ритейл уже достатньо розвинений в Україні. Як і в усьому світі, є тренд на використання Big Data – збільшення персоналізованих пропозицій. І тут важлива також допомога споживачу – зробити вибір серед схожих товарів.

Наприклад, якщо споживачу подобається публікація в Instagram певного товару, то ритейлер може рекомендувати цей товар наступного разу, коли споживач іде на вебсайт. Або якщо кілька покупців, які придбали певний товар, також придбали з ним якийсь суміжний, то коли інший покупець додає цей товар до свого кошика, суміжні автоматично додаються, як рекомендовані.

Серед глобальних трендів – сталий розвиток, і вже не як альтернатива, а як стандарт. Зі зростанням глобальної обізнаності про екологічні проблеми споживачі дедалі частіше роблять свідомий вибір, шукаючи продукти, що резонують з їх eco-friendly цінностями. Ритейл – реагує: використовує екологічні матеріали, зменшує відходи та приймає етичні практики. Бренди, які надають пріоритет здоров'ю нашої планети, не просто спостерігають зростання продажів, а також підвищують лояльність клієнтів.

Так, перепродаж товарів стає мейнстримом (Recommerce Revolution). Ритейлери, успішно скористалися цим трендом, пропонуючи споживачам платформу для придбання та продажу вживаних товарів. Цей напрям продовжить набирати обертів.

Купівлі у прямому ефірі. Платформи, такі як TikTok, забезпечують інноваційний спосіб брендам спілкуватися зі споживачами. Цей інтерактивний досвід купівель дозволяє залучати в режимі реального часу та надавати персоналізовані рекомендації.

Доставляння в один день. Зі зростанням очікувань споживачів, доставляння в один день стає вже нормою, а не винятком. Ритейлери змушені оптимізовувати свої процеси для задоволення цього попиту. Наприклад, такі компанії, як Amazon, встановили стандарт зі своєю основною службою доставляння, підштовхнувши інших ритейлерів дотримуватися цього також.

Оплата за QR-кодом. Зростаюче використання QR-кодів для платежів – ще один помітний тренд. Цей зручний варіант платежу широко використовується в Азії й, очікується, стане більш поширеним у всьому світі. 

По суті, диджиталізація, персоналізація, швидкість та свідоме споживання стануть головними трендами 2024 року. Для споживачів – це цікавий та зручний досвід купівель, а для ритейлерів – якщо для глобальних, це вже вимога, то для українського ринку – це ще простір для посилення своїх конкурентних переваг.


Цікаво про будівництво і ремонти:
 Сила краси: надміцні поліровані підлоги із Peneseal

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal


Источник:
biz
25 декабря 2023 г.
3044
Компанія звільнила більшість своїх співробітників і намагається продати свої активи, що залишилися, ...
25 декабря 2023 г.
5830
У середині церкви вивели проєкцію на стелю із зображенням зоряної ночі, поставили вертеп, тут також ...
22 декабря 2023 г.
5965
Міська влада нідерландського міста Утрехта запровадила обмеження, яке забороняє купувати друге житло...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
12 июля 2024 г.
3087
З появою ЄДЕССБ усі процеси відбуваються в онлайн-форматі, кожен крок  фіксується, а будь-які с...
11 июля 2024 г.
3612
Дефіцит робочої сили, який оцінюють у 20-50%, впливає на всі процеси будівництва. Як він загрожує ри...
10 июля 2024 г.
3991
З житлового фонду соціального призначення можна буде орендувати житло у кількох форматах...
11 июля 2024 г.
9699
Новий простір діє одночасно як міський парк і меморіал...
11 июля 2024 г.
1106
Вітчизняний виробник будматеріалів SWEETONDALE вивів на ринок екструдований пінополістирол XPS ...
11 июля 2024 г.
3567
Лікарню збудовано на кошти мецената Ніколи Терещенка, там безкоштовно надавали послуги незаможн...
12 июля 2024 г.
1285
23 липня 2024 року відбудеться ексклюзивна панель КБУ на тему «АНАЛІТИКА УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ НЕ...
11 июля 2024 г.
1078
31 липня у КВЦ «Парковий» в Києві пройде Конгрес - INVEST IN UKRAINE, в рамках якого від...
28 июня 2024 г.
1623
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
158
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3476
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!