Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 41.253 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.563 |
USD | 41.150 | 41.649 | 41.253 |
EUR | 43.370 | 44.039 | 43.563 |
В Україні діє державна програма компенсацій за житло, повністю зруйноване внаслідок російської агресії. Власники таких квартир чи будинків отримують так звані житлові сертифікати, на які можуть придбати нове житло на ринку нерухомості.
1. Що являє собою житловий сертифікат?
Це документ, де зафіксовано суму коштів, яку держава надасть на придбання житла замість зруйнованого. Він видається в електронній формі з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та підтверджує гарантії держави щодо забезпечення фінансування придбання житла. Сповіщення про готовність сертифіката надійде в застосунок Дія. Вам потрібно буде вибрати один із варіантів його отримання: в застосунку Дія або ж на електронну адресу, вказану під час подання заявки. Електронний сертифікат буде автоматично надіслано.
2. Як використати житловий сертифікат?
Використати сертифікат можна на придбання майна на первинному чи вторинному ринку, а також інвестувати кошти в обʼєкт на етапі будівництва.
Щоб скористатися сертифікатом, потрібно:
Заброньовані кошти надійдуть на рахунок продавця майна.
3. Сертифікат має термін дії?
Скористатися сертифікатом потрібно протягом 5 років з моменту отримання.
4. Хто має право на житловий сертифікат?
Громадяни, чиє житло після 24 лютого 2022 року внаслідок бойових дій було повністю зруйноване, не підлягає ремонту чи ремонт є економічно недоцільним. У разі виникнення сумнівів, чи підпадає ваше місто чи село під дію програми – уточнюйте це питання в місцевих органах влади. Підкреслимо: мова не йде про житло, придатне до ремонту. Для цього випадку з травня 2023 року успішно діє інший етап програми, детальніше який – тут: bit.ly/46HF2MO
5. А якщо мій зруйнований будинок – на тимчасово окупованій території або в зоні проведення активних бойових дій?
Подайте заяву про надання компенсації до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, уповноваженої розглядати заяви на відповідній території, та дочекайтеся наступного етапу програми – він уже в розробці.
6. У моєї зруйнованої квартири – три офіційні власники. Хто подає заявку?
У разі якщо знищений об’єкт нерухомого майна перебуває у спільній власності, заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна може бути подана кожним співвласником окремо або одним із співвласників такого об’єкта. Заява, подана одним із співвласників, вважається поданою всіма співвласниками за відсутності заперечень інших співвласників. Такі заперечення подаються співвласниками до Реєстру пошкодженого та знищеного майна
7. Які види житла підпадають під компенсацію?
Об’єкти нерухомого майна, які розташовані в Україні та стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції, реставрації, або ж є економічно недоцільним. Йдеться про такі види нерухомості:
а) квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки;
б) об’єкти будівництва (будинки садибного типу, садові та дачні будинки), в яких на момент знищення були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
в) складові частини об’єктів будівництва (квартири, інші житлові приміщення в будівлі), які після прийняття в експлуатацію є самостійними об’єктами нерухомого майна, за умови що на момент знищення в об’єкта будівництва були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції (крім світлопрозорих конструкцій та заповнення дверних прорізів), щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт
8. Я хочу побудувати новий дім самостійно. Чи можна отримати кошти на будівництво замість житлового сертифікату?
На даному етапі ви можете отримати лише сертифікат на придбання нової домівки. Дочекайтеся наступного етапу – там будуть передбачені й грошові виплати на самостійну відбудову. Водночас, слід зауважити, що можливість отримання коштів на самостійну відбудову передбачена лише для власників знищених будинків садибного типу, садових та дачних будинків. Для власників квартир та інших житлових приміщень передбачена можливість отримання компенсації виключно у вигляді житлового сертифіката.
9. Як подати заявку на житловий сертифікат?
Заява про надання компенсації подається до Комісії за вибором заявника:
Щоб подати заяву в застосунку Дія перейдіть в меню «Послуги», розділ «єВідновлення», «Зруйноване майно». Заповніть заяву про компенсацію в застосунку. Вкажіть пільгову категорію, якщо маєте її, та свої контактні дані. Дія автоматично сформує заяву. Перевірте її та відправте в обробку.
10. Дія не підтягує відомості про моє житло. Що не так?
Скоріш за все, ваші права на нерухомість не були внесені до електронного Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Якщо це так – вам треба звернутись до державного реєстратора виконавчого органу місцевої ради (це можна зробити через ЦНАП) або нотаріуса. І зареєструвати право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. В деяких регіонах це можна зробити через Дію, деталі – тут: bit.ly/3SAIvZf
11. Чи можна подати заявку через Дію з-за кордону?
Так, можна. Проте треба розуміти, що комусь, можливо, все одно буде потрібно на місці взаємодіяти з особами, уповноваженими на проведення обстеження.
12. Пенсіонерам важко розібратися у смартфоні, а у селі поганий інтернет. Чи можна подати заявку через ЦНАП, органи соціального захисту населення або нотаріуса?
Держава знає про цю проблему, тому законом передбачена така можливість. Наразі йдуть роботи з технічного доопрацювання Реєстру пошкодженого та знищеного майна щодо впровадження таких способів подачі заявок. Про прийняті рішення повідомимо додатково.
13. Хто і як визначає суму компенсації?
Комісія органу місцевого самоврядування. Її представників вам потрібно буде допустити на об’єкт для проведення обстеження. Комісія врахує характеристики будинку: площу знищеного житла, рік побудови, клас об’єкта та середню вартість квадратного метра на вторинному ринку регіону. Суму сертифіката розрахують за формулою, затвердженою Кабміном. Ознайомитись із формулою можна тут: bit.ly/3ud4OK0
14. Чи є обмеження максимальної суми, на яку видається сертифікат?
Нормативно-правовими актами, які регулюють питання надання компенсації за зруйноване житло, не передбачено обмеження максимальної суми, на яку видається сертифікат.
15. А якщо я не згоден із нарахованою сумою житлового сертифікату?
Рішення комісії про суму сертифікату, або про відмову в його наданні можна оскаржити в органі, що її утворив (виконавчому органі сільської, селищної, міської ради) або до суду. Рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, прийняті за результатами розгляду скарги також можуть бути оскаржені в судовому порядку.
16. Я вже встиг побудувати новий будинок на місці зруйнованого за власні кошти. Мені компенсують витрати?
Така можливість розглядається, але на наступних етапах програми.
17. Чи є пільги при отриманні житлових сертифікатів?
На отримання житлового сертифікату – ні. Однак є категорії громадян, які мають пріоритетне право скористатись житловим сертифікатом. Першочергово на отримання коштів можуть претендувати:
18. Моя зруйнована квартира знаходилася на Сході України, а я хотів би переїхати на Захід. Я зможу використати там житловий сертифікат?
Так. Населений пункт для купівлі нерухомості обирає власник сертифікату. Однак, законом встановлені певні обмеження щодо вибору нового житла, яке придбається з використанням житлового сертифіката.
Законом встановлено, що вибір квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі такого приміщення/будинку, що буде споруджений у майбутньому) здійснюється на території будь-якої територіальної громади України, крім:
19. Обрана мною квартира коштує більше, ніж сума мого сертифікату. Я можу додати власні кошти для купівлі нерухомості?
Так, можете.
20. Мені потрібно буде заплатити податки з суми сертифікату?
Ні, не потрібно.
21. Власник зруйнованого житла помер, я – його спадкоємець. Я маю право на компенсацію?
Спадкоємець зможе отримати компенсацію за зруйноване житло лише після оформлення спадщини в установленому порядку. Проте заява про надання компенсації може бути подана спадкоємцем до отримання свідоцтва про право на спадщину щодо компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна. У такому разі свідоцтво про право на спадщину щодо компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна подається додатково після його отримання.
22. А якщо власник зруйнованого житла зник безвісті?
Програма поки що не розповсюджується на цей випадок.
23. А хто взагалі не має права на житловий сертифікат?
Не можуть претендувати на допомогу люди, які перебувають під санкціями відповідно до Закону України «Про санкції» або мають судимість за злочини проти національної безпеки, а також їхні спадкоємці – у разі, коли належний спадкодавцю об’єкт нерухомого майна був знищений за життя спадкодавця. Сподіваємося, це не про вас.
24. Припустимо, я отримаю сертифікат, придбаю нову квартиру, а в неї знову «прилетить»! Чи зможу я податися на компенсацію вдруге?
Так, зможете. Але є інше обмеження. Заява про надання компенсації є приєднанням отримувача компенсації до договору про відступлення державі/територіальній громаді права вимоги до російської федерації щодо відшкодування збитків за знищений об’єкт нерухомого майна, завданих внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, в обсязі отриманої компенсації. Ця відмова не поширюється на інші категорії можливих репарацій.
25. А звідки гроші на всі ці компенсації? Це ж величезні суми!
Дійсно, за підрахунками Світового банку, житловий сектор України зазнав прямої шкоди на понад 50 мільярдів доларів. Логічно, що заплатити за це має той, хто зруйнував – російська федерація. Разом з міжнародними партнерами ми продовжуємо працювати над механізмом репарацій. В Україні створено Фонд ліквідації наслідків збройної агресії рф, який і буде акумулювати такі кошти. Як приклад можемо навести заарештовані активи української «доньки» російського Сбербанку.
Цікаво про будівництво і ремонти: Siba Tech – інноваційна водостічна система від Ruukki
Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.