РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.043 EUR: 44.686
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.043
EUR 40.000 41.000 44.686
USD 40.740 41.140 41.043
EUR 44.230 44.831 44.686
Новость

Як змінився ринок коворкінгів та гнучких офісів України: дослідження (ІНФОГРАФІКА)

Cтали відомі результати дослідження ринку коворкінгів та гнучких офісів України
14978
27 сентября 2021 г.


Ринок коворкінгів та
гнучких офісів України 


На першій конференції Сoworking Ukraine були оприлюднені дані дослідження ринку коворкінгів та гнучких офісів України, якe проводилось влітку 2021 року. Дослідження  проводилось у партнерстві з консалтинговою компанією у сфері комерційної нерухомості CBRE Ukraine, платформою для коворкінгів andcards, Українським клубом нерухомості (URE Club) та комунікаційним агентством Kana PR. В дослідженні взяли участь оператори коворкінгів та гнучких офісів, загальна площа локацій яких складає 70 000 кв. м. Серед респондентів, 90% є локальними операторами та 10% - міжнародними.

Станом на серпень 2021 року загальна пропозиція коворкінгів складає 96 000 кв. м, а це - 4,9% від загального об’єму якісних офісних площ на ринку.

За висновками експертів, гравці ринку відчувають помірний та обережний оптимізм, оскільки коронавірус «змив» з ринку невеликих та незацікавлених у тривалій грі операторів, розчистивши шлях для тих, хто працює в довгу.

З іншого боку, на ринок стали виходити нові гравці: корпоративні замовники, стартапи нової генерації – з існуючими бюджетами розвитку, підтягуватись почав навіть державний сектор. Всі ці замовники бажають отримати гнучкі простори, додаткові послуги та оптимізувати бюджети. Що, власне, і пропонує ринок коворкінгів.

Прогнози розвитку ринку оптимістичні -  на ринку вистачає місця всім, попит ще далекий від задоволення, і гравці, що потроху нарощують професіоналізм та експертизу, матимуть клієнтів та розвиток ще дуже тривалий час.

Портфель 64% операторів включає 1-2 локацій, в той час як 27% операторів мають в управлінні від 3 до 7 локацій, а 9% мають в своєму портфелі 7 або більше локацій.

Серед опитаних, 67% коворкінгів є мережевими, саме за рахунок мережевих локацій відбувається зростання ринку.

Найбільше зростання кількості коворкингів відбувалось у 2018-2019 роках


Де розташовані  коворкінги?

Більшість респондентів відповіли, що віддають перевагу розташуванню своїх локацій в бізнес-центрі.
В останні роки, на ринку можна спостерігати поодинокі відкриття коворкінгів в торгово-розважальних центрах, проте даний тренд ще слабко розвинений.

За типом співробітництва із об’єктом  нерухомості, домінуюча більшість респондентів (70%) орендують площі для своїх локацій, а власниками площ є лише 30%.


Які сфери бізнесу орендують коворкінги?

В структурі користувачів коворкінгами та гнучкими офісами переважає середній бізнес (35%), а малий бізнес та стартапи мають частки по 20% порівну. Великий бізнес, до якого відносяться корпоративні компанії, займають найменшу частку в 11% і хоча цей тренд тільки захоплює ринок, але вже зараз зрозуміло, що попит на послуги з боку корпоративних клієнтів буде рости.

Серед сфер бізнесу, ІТ сектор є найбільшим користувачем серед усіх респондентів. Пандемія стала каталізатором, але не основною причиною для міграції IT-компаній в коворкінги. Дана тенденція сформувалась на ринку раніше, так як стрімкий ріст ІТ ринку в Києві, разом із активним розширенням компаній в 2018-2019 році, не дозволяв задовільнити попит орендарів на великі площі в традиційних офісах. Компанії часто орендували коворкінги для своїх команд, тому IT-сфера виявилися краще підготовлена до змін, які принесла пандемія. 

Зараз структура клієнтів змінюється, хоча і повільно: IT все ще лідирує, але не зменшується інтерес з боку МСБ, великих корпорацій, а також поодиноких – поки – державних структур. 

Окрім того, спостерігається зміна в структурі орендарів - якщо раніше це були невеликі компанії та представники фрілансу, то зараз все збільшується попит зі сторони великих компаній, що потребують більше окремих офісів – закритих кабінетів.

В сучасній структурі планувального рішення коворкінгів та гнучких офісів в середньому open space займає 10% локації. В свою чергу, закриті офіси займають більшу частину локації, саме тому попит на кабінети є основним джерелом доходу локації. Що стосується попиту на коворкінги та гнучкі офіси, близько 50% респондентів зазначили, що за останній рік попит на open space зменшився в середньому на 50%.


Ціна робочого місяця у коворкінгу

36% респондентів зазначили, що ефективна вартість робочого місця в open space становить від $220 та більше, а 42% опитаних, що ефективна вартість робочого місця у кабінетах знаходиться в діапазоні $200-$300. Дана вартість залежить від сукупності факторів та умов угоди оренд: розміру та бренду компанії, довготривалості строку оренди та умов розривності договору.

На час пандемії, оператори, які зіткнулись із зменшенням заповнюваності локацій, були змушені робити знижки на деякі продукти, в основному на переговорні кімнати та івент-зали, що користувались меншим попитом серед гравців ринку.

Що стосується вартості кабінетів (закритих офісів), 42% респондентів зазначили, що вартість кабінетів залишилась без змін, а 41% - про збільшення вартості, що в цілому демонструє загальну динаміку цін.


Додаткові послуги

Результати показали, що консьєрж-сервіс у його канонічному вигляді українським резидентам коворкінгів не потрібен. А от формування back office для них є найзатребуванішою послугою, як і надання юридичної адреси.

Коректне формування збалансованих портфелів аутсорс-послуг привабить і нові команди у гнучкі офіси та опен спейси України.

Резиденти ставлять на перше місце ефективність. Робота з текстами-документами, оренда техніки та замовлення їжі – все заради позбавлення від непрофільної діяльності. Як і організація заходів, якої в світі корпорацій займаються окремі офіс-менеджери (якщо не окремі відділи).  

Гнучкі офіси та коворкінги стають все більш поширеними на українському ринку і складають вже невід’ємну частку офісного сегменту, зазначається у дослідженні. Після стрімкого зростання в останні роки, пандемія Covid-19 внесла деякі корективи в ринкову динаміку для орендарів, операторів та власників. Наприклад, змінилася структура планувальних рішень в коворкінгу, так деякі оператори збільшили частку закритих офісів в порівнянні до open space, а також в структурі витрат, безумовно, домінували витрати на заходи безпеки від пандемії.

Респонденти зазначають, що загалом ринок стає більш професійним, а з урахуванням ситуації, що склалася, в подальшій перспективі продовжуватиметься розвиток ринку і зростання частки коворкінгів по відношенню до стандартних офісах. Також, деякі респонденти зазначили тренд щодо збільшення попиту на гібридну оренду (оренда площі в традиційному офісі та коворкінгу). Окрім того, ринок зазнає змін зі збільшенням долі корпоративних користувачів, що в перспективі призведе до змін в інтер'єрах та плануваннях, які будуть ставати все більш унікальними і індивідуальними.

Гнучкий простір став синонімом віддаленої та гібридної роботи і в цьому сегменті ринку пандемія Covid-19 ще більше прискорила інтерес до оренди. Прогнозується, що сектор залучатиме все більше орендарів, що збільшуватиме попит на такі рішення.

 

Цікаво про ремонти: дізнайтесь як оформити дерев'яний ґанок

Источник:
propertytimes
16 сентября 2021 г.
1563
Що потрібно бізнес-командам, щоб відчувати себе комфортно, працюючи поза домом...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
12 июля 2024 г.
3101
З появою ЄДЕССБ усі процеси відбуваються в онлайн-форматі, кожен крок  фіксується, а будь-які с...
11 июля 2024 г.
3628
Дефіцит робочої сили, який оцінюють у 20-50%, впливає на всі процеси будівництва. Як він загрожує ри...
10 июля 2024 г.
3995
З житлового фонду соціального призначення можна буде орендувати житло у кількох форматах...
Сегодня
4683
Новий міст спроєктований не як інфраструктурний об’єкт, а як новий громадський простір...
11 июля 2024 г.
9712
Новий простір діє одночасно як міський парк і меморіал...
11 июля 2024 г.
1126
Вітчизняний виробник будматеріалів SWEETONDALE вивів на ринок екструдований пінополістирол XPS ...
12 июля 2024 г.
1297
23 липня 2024 року відбудеться ексклюзивна панель КБУ на тему «АНАЛІТИКА УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ НЕ...
11 июля 2024 г.
1084
31 липня у КВЦ «Парковий» в Києві пройде Конгрес - INVEST IN UKRAINE, в рамках якого від...
28 июня 2024 г.
1623
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
159
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3476
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!