РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 42.155 EUR: 43.500
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 42.155
EUR 40.000 41.000 43.500
USD 42.050 42.600 42.155
EUR 43.500 44.240 43.500
Новость

Реформа ДАБІ та нова ера у сфері містобудування: що змінить прийнятий законопроєкт №5655

Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт №5655. Олена Шуляк розповіла про головні аспекти реформи ДАБІ
11292
02 июля 2021 г.


Реформа ДАБІ: що змінюється
після прийняття №5655


Олена Шуляк, народний депутат, заступник голови профільного комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування
В Україні починається довгоочікувана реформа Державної архітектурно-будівельної інспекції: чиновники-хабарники та багатомільярдні оборудки підуть у минуле. Працювати «в темну» стане неможливо, а галузь перейде в цифровізовану, контрольовану, публічну і законну площини. Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт №5655, який запускає цей процес. Його співавторка, ідейна натхненниця реформи Олена Шуляк детально розповіла, що зміниться.

Щорічно від 3 до 10 млрд грн осідає в кишенях корупціонерів. Це не лише збільшує тіньові схеми в країні і негативно впливає на економіку, а й конкретно буксує можливість будувати для людей доступну і безпечну інфраструктуру та житло.

Законопроєкт №5655 про реформу в містобудуванні, на яку вже давно зачекалася Україна. Після його ухвалення Державна архітектурно-будівельна інспекція, чиновники-хабарники і сумнівні учасники ринку підуть в минуле через неможливість працювати «в темну». Натомість галузь перейде в цифровізовану, контрольовану, публічну і законну площини. Це дозволить перевести будівельний ринок на якісно новий рівень, а також пришвидшити реалізацію президентської програми «Велике будівництво».

В основі реформи три головні аспекти: цифровізація, контроль та відповідальність. Детальніше про них далі.


1. Цифровізація

Документ передбачає, що державна реєстрація права на виконання підготовчих і будівельних робіт буде відбуватися виключно через електронну систему, якою вже користуються чесні учасники ринку за власним бажанням (в тому числі е-система поширена в реалізації проєктів «Великого будівництва»).

Особливість електронної системи полягає в тому, що всі процеси відбуватимуться публічно, прозоро і автоматизовано. Відтепер замовник зможе самостійно зареєструвати право на початок робіт лише при умові, що необхідні для реєстрації документи вже занесені до е-системи або відповідних реєстрів  (мова щодо інформації про право на землю, містобудівні умови та обмеження, позитивний висновок експертизи тощо).

Окрім того, в процес реєстрації прав на початок будівництва вводитимуться нотаріуси та державні реєстратори речових прав на нерухоме майно. Проєктну документацію ж на відповідність ДБН (державні будівельні норми) та іншим вимогам законодавства перевірятимуть виключно спеціалізовані експертні організації, які нестимуть підвищену відповідальність.

Електронна система в будівництві відмовлятиме забудовнику в праві на виконання підготовчих робіт, якщо вони передбачають знесення чи демонтаж пам’яток культурної спадщини. Наявність таких пам’яток буде перевіряти вже згадана система автоматично (мова про історичні пам’ятки, а також щойно виявлені об’єкти культурної спадщини).


2. Контроль і нагляд

В рамках реформи нарешті передбачається, що функція контролю за будівництвом буде демонополізавана і міста не зможуть заробляти на незаконному будівництві (натомість отримають контроль за виконанням генплану міста). Окрім того, свій вплив посилить Мінрегіон, адже займатиметься акредитацією усіх суб’єктів.

Органи місцевого самоврядування позбавляються дозвільних функцій (це робитиме е-система автоматично), але вони матимуть більше контролю над дотриманням містобудівної документації. І в разі порушення задекларованих забудовником намірів, зможуть без рішення суду зносити незаконні об’єкти. До слова, це буде їхнім прямим обов’язком.

Для незалежного контролю суб’єктів будівництва створюється Містобудівна палата – орган, що розглядатиме справи про порушення в процесі будівництва суб’єктами містобудування (підрядниками, чиновниками, експертними організаціями, інженерами технічного нагляду тощо). Палата складатиметься з 30-ти осіб, серед яких голова, його заступник і секретар. Вони будуть єдиними постійними членами, решта постійно переобиратиметься: кожні 4 місяці змінюватиметься 9 членів палати, щоб уникнути корупційних ризиків.

Незалежним контролем об’єктів підвищеної складності та небезпеки СС3 (мости, розв’язки тощо), а також об’єктів, які становлять державну таємницю, займатиметься Держінспекція архітектури і містобудування (ДІАМ).


3. Відповідальність

Ще одна невід’ємна складова реформи містобудування – відповідальність. Без неї ніяк. Тому нині депутати активно працюють над створенням чіткого документу, що дозволить запровадити підвищену адміністративну, кримінальну відповідальності для учасників ринку, які порушують норми та правила. Цей документ буде третім і останнім у низці законопроєктів про реформу. Його реєстрація запланована у липні 2021-го. Головна ціль – зробити відповідальність настільки високою, щоб кожного разу перед тим, як взяти/дати хабар, порушити правила чи проігнорувати закон, кожен учасник ринку подумав: чи готовий я пожертвувати всім, що маю.

Узнайте больше об обновлении ГАСИ, читайте спецтему Build Portal "Перезагрузка ГАСИ" 

Цікаво про будівництво:
 алгоритм дій з утеплення підвалу на етапі будівництва та у вже зведеному будинку
Источник:
sluga-narodu
01 июля 2021 г.
7937
У Верховній Раді прийняли в першому читанні законопроєкт №5655 щодо реформи ДАБІ...
01 июля 2021 г.
3314
Парламенту рекомендують ухвалити законопроєкт № 5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих...
30 июня 2021 г.
1186
Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов розповів про підготовку ключових законопроєкті...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
15 января 2025 г.
5955
Аналітики українського маркетплейсу нерухомості, проаналізували ціни на квадратний метр жи...
15 января 2025 г.
3089
Регламент (ЄС) 2024/3110 замінить чинний Регламент (ЄС) № 305/2011. Основні зміни спрямовані на гарм...
13 января 2025 г.
3939
Нововведення дозволить запобігти незаконним забудовам, спростить відведення ділянок та забезпечить а...
01 января 2000 г.
13
Екологічне виробництво Ruukki – шлях до вуглецево-нейтрального будівництва...
Вчера
8344
Однак доступ до "небесно басейну" обмежений, навіть для мешканців хмарочосів...
Вчера
4402
Сучасний дизайн повинен бути адаптованим до клімату. Абсолютно нова будівля має деякі конструкт...
20 декабря 2024 г.
1930
20 грудня обговоримо важливі питання цифровізації та вдосконалення будівельної галузі...
18 декабря 2024 г.
2492
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзначені ...
10 декабря 2024 г.
1664
12 грудня 2024 року в Києві відбудеться визначна подія для професіоналів будівельної, девелоперської...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
2890
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
529
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!