РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.876 EUR: 43.511
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.876
EUR 40.000 41.000 43.511
USD 41.700 42.185 41.876
EUR 43.330 44.030 43.511
Новость

Реформа ДАБІ: 12 головних тез із бесіди з міністром розвитку громад і територій

Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов розповів про реформу архітектурно-будівельного контролю
12537
20 мая 2021 г.


12 тез про реформу ДАБІ


Законопроєкт про реформу архітектурно-будівельного контролю має бути ухвалений влітку. Про це міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов розповів в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна». 

Нагадаємо, що реформа Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) почалася в березні минулого року ще за часів попередника Чернишова, нині прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Анонсований Чернишовим законопроєкт – це третє бачення реформи. Згідно з ним, ДАБІ буде ліквідовано, а її функції частково будуть передані новому відомству – Державній інспекції архітектури і містобудування (ДІАМ), частково – віддані на ринок. 

Текст законопроєкту зараз розглядають профільні комітети парламенту.

Головні тези з інтерв'ю з Олексієм Чернишовим


1. На платформі Мінрегіону вдалося об'єднати таких суб'єктів: профільний комітет парламенту, народних депутатів, Асоціацію міст України, Офіс простих рішень і результатів, Конфедерацію будівельників України, яка представляє фактичних забудовників, інших учасників. Майже за два місяці нам вдалося узгодити концепцію, описати параметри законопроєкту. Після цього в нас швидко був розроблений законопроєкт.



2. За заявою глави профільного комітету, у травні законопроєкт буде поданий і зареєстрований у Верховній Раді, що дає всі шанси ухвалити його в червні 2021 року.

3. Нам дуже потрібен цей закон, він – локомотив цієї реформи.

4. Початок функціонування ДІАМ, а це і припинення роботи ДАБІ, приблизно збігається з ухваленням нового закону. Тобто нова організація починає працювати одночасно із законом, а не працювати на базі старого законодавчого поля, дублюючи функції ДАБІ.

5. Основне завдання, яке має бути реалізовано внаслідок  реформи, – дворазове збільшення інвестицій у сектор будівництва [до 2023 року]. Він повинен стати інвестиційно-привабливим, а отже, прозорим і надійним.

6. Якщо говорити про реформу архітектурно-будівельного контролю та нагляду, то наше завдання зробити так, щоб держава не перешкоджала будівництву розвиватися, а суб'єкти будівельного ринку не порушували встановлені правила й справджували очікування суспільства.

Саме тому дуже чекаємо від органів місцевого самоврядування більш активної роботи в частині актуалізації та затвердження генеральних планів територій міст. (Нагадаємо, що Київ забудовуватимуть без генплану до 2024 року на підставі детальних планів територій –Ред).

7. Думаю, наша проблема полягає ще й у тому, що рішення, ухвалені містами та мером, ухвалюються міськими радами, а мер їх підписує. Моя особиста позиція полягає в тому, що європейська практика передбачає зміну цього процесу: мер повинен володіти великими повноваженнями, ухвалювати рішення та за них відповідати. Бо сьогодні є колективна безвідповідальність – рішення ухвалюються радою, а мер просто фіксує факт ухвалення рішення ради, колективного органу. Персоніфікація відповідальності тут необхідна.

8. ДАБІ, що існувала багато років, перебувала в фінальному відрізку глобального ланцюжка створення додаткової корупційної вартості. Вона була в кінці, а стартом був процес виділення землі, комісії, міськрада, відсутній генплан, видача технічних умов. Далі проєктування, узгодження, громадські слухання – десь є, а десь ні.

А також експертиза й отримання дозвільних документів. І лише потім це будується, але в підсумку винна ДАБІ. Так ні. ДАБІ завжди перебувала в точці, яка обслуговує всю цю піраміду. Тому я розумію, що, реалізувавши та завершивши цього року реформу ДАБІ, треба терміново рухатися в початок ланцюжка.

9. Згідно з новим законопроектом, ДІАМ здійснює контроль тільки СС3 підвищеної небезпеки та об'єктів, які представляють держтаємницю. Місцеві органи влади здійснюють контроль за об'єктами СС1, СС2, СС3 – у разі самовільного будівництва (тут ми чітко прописуємо критерії –  об'єкти, що будуються на земельній ділянці, яка не була виділена для цієї мети, або без отримання права на ці роботи,  або з істотними порушеннями будівельних норм і правил).

10. Найбільша дискусія була навколо нововведення, яким передаються функції контролю для СС1, СС2 і СС3 юридичним особам – різних форм власності, зокрема комунальної.

11. Нагляд здійснює Мінрегіон. Об'єктами нагляду є і ДІАМ, і юрособи, і органи місцевого самоврядування, і держреєстратори, проєктні, експертні, саморегулівні організації, уповноважені органи містобудування та архітектури, юрособи, які надають технічні умови, відповідальні виконавці окремих видів робіт тощо.

12. Момент прийняття в експлуатацію завершених об'єктів будівництва стане максимально прозорим. Корупція виникає, коли є контакт між владою та замовником. Ми цю можливість виключаємо. Будуть реалізовані електронні кваліфікаційні підписи восьми суб'єктів.

Акт готовності об'єкта має бути підписаний замовником, генпроєктувальником, генпідрядчиком, авторським і технічним наглядом, техінвентарізатором, суб'єктом, який здійснював комплекс протипожежних робіт, та інженером містобудівного контролю. Всі ці особи персонально відповідають за те, що проєкт реалізований у межах закону. Після підписання акту готовності електронним підписом відбувається автоматична реєстрація документів щодо прийняття об'єкта в експлуатацію.

Узнайте больше об обновлении ГАСИ, читайте спецтему Build Portal "Перезагрузка ГАСИ"  

Цікаво про будівництво: чи потрібно зовнішнє утеплення будівлі з газобетонних блоків чи можливо обійтися БЕЗ утеплення?

Источник:
mind
29 апреля 2021 г.
4380
28 апреля Кабинет министров определил победителя конкурса на главу Государственной инспекц...
27 апреля 2021 г.
20389
Система архітектурно-будівельного контролю складна і багатьом незрозуміла, тому у Міністерстві виріш...
26 апреля 2021 г.
4175
Проектную документацию на соответствие государственным строительным нормам и иным требованиям законо...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
18 декабря 2024 г.
3880
Окрім 4 млрд гривень, які на програму єВідновлення заклали у держбюджеті на 2025 рік, додатково виді...
17 декабря 2024 г.
4194
В першому півріччі 2024 року рівень освоєння таких коштів становив лише 16,8%. Загалом під час аудит...
13 декабря 2024 г.
2363
Інфляційний сплеск все більше набуває фундаментальних ознак...
01 января 2000 г.
17
Економічна ефективність сучасних систем водовідведення: інвестиції, які забезпечують надійність інфр...
01 января 2000 г.
20
Дізнайтесь, чому важливо узаконити самобуд і якими є етапи легалізації будови...
19 декабря 2024 г.
7445
Дизайн та концепція проєкту натхненні роботами світових лендарт-митців, зокрема, “Золотою спір...
20 декабря 2024 г.
1264
20 грудня обговоримо важливі питання цифровізації та вдосконалення будівельної галузі...
18 декабря 2024 г.
2289
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзначені ...
10 декабря 2024 г.
1564
12 грудня 2024 року в Києві відбудеться визначна подія для професіоналів будівельної, девелоперської...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
2586
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
464
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!