РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.253 EUR: 43.563
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.253
EUR 40.000 41.000 43.563
USD 41.150 41.649 41.253
EUR 43.370 44.039 43.563
Новость

Фонд енергоефективностіі: як витратити 6,8 мільярда?

Фонд енергоефективності, який надає гранти на утеплення будинків, спростив процедури подання та розгляду заявок від ОСББ. Чи прискорить це роботу фонду, і яких змін варто чекати?
1484
04 марта 2020 г.

 

Недавно наглядова рада Фонду енергоефективності затвердила зміни до програми "Енергодім", яка передбачає надання грантів ОСББ на утеплення.

Програма стартувала у вересні 2019 року. За шість місяців фонд отримав 32 заявки від ОСББ і 17 з них схвалив. В Україні 180 тис багатоквартирних будинків, з яких у 31 тис є ОСББ, тож такі показники в масштабах країни досить скромні.

Особливо враховуючи, що кошти у фонду є. Разом з донорськими внесками на його рахунках у 2020 році чекали своїх реципієнтів 6,8 млрд грн.

"Я очікував більшої кількості заявок, адже запуск фонду анонсувався заздалегідь, і базові умови подання документів були відомі", — говорить виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк.

Він наголошує, що кількість заявок до аналогічної міської програми у Києві (70/30) в рази перевищує показник фонду по всій країні. Причини Павлюк бачить у складності процедур, які діяли до останнього часу.

Водночас експерт офісу реформ Мінрегіону Валентина Гуч-Денисенко зауважує, що Фонд термомодернізації в Польщі у перший рік роботи отримав менше 100 заявок, а "Теплі кредити", які почали роботу в 2014 році, на кінець 2015 року видали 133 гранти для ОСББ та ЖБК. На її думку, такі результати Фонду енергоефективності — це нормальне явище для нової програми.

Які зміни внесені до процедур фонду

Перше. Змінено перелік документів, які потрібно подавати разом із заявкою. ОСББ вже не треба подавати копію протоколу з усіма додатками, включаючи реєстр співвласників, відомість голосування, листки опитування. Тепер подається лише витяг з протоколу загальних зборів.

Скасована вимога подавати паперову версію статуту ОСББ. Достатньо коду доступу до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

Деякі документи додалися. Зокрема — повідомлення про осіб, які виконують адміністративно-розпорядчі або адміністративно-господарські функції. На сайті фонду вказано, що це потрібно для перевірки сумлінності та репутації заявників. Як саме ця перевірка буде здійснюватися, поки не зрозуміло.

Друге. Тепер ОСББ може подати заявку на верифікацію завершеного проєкту до сплати всіх коштів підряднику. Достатньо підписаних актів виконаних робіт. Це повинно знизити фінансове навантаження на ОСББ.

Третє. У разі повторної участі у програмі ОСББ не зобов'язане отримувати новий енергетичний сертифікат, якщо попередній відображає актуальний стан будівлі. Раніше сертифікат приймався протягом пів року з моменту сертифікації. Це повинно зменшити витрати ОСББ на повторну участь у програмі.

Наскільки ці зміни суттєві і чи пришвидшать вони роботу

"Зміни суттєві і зменшать час на бюрократичні процедури, але кількість заявок навряд чи зросте, бо проблема не лише в процедурах", — каже координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм мережі "Опора" Тетяна Бойко.

На її думку, потрібно дозволити відшкодовувати витрати на капітальні заходи, які не є енергоефективними, але без яких неможливо провести термічну модернізацію. Для цього потрібно внести зміни в закон про фонд.

Важливою є і підтримка з місцевого бюджету. Вартість обслуговування банківського кредиту для ОСББ досить висока, а останній транш від фонду у розмірі 80% надходить лише після виконання всіх робіт та верифікації.

Бойко вважає, що допомогти може система револьверних фондів, які будуть перекривати затрати ОСББ до отримання компенсації від фонду. Цю ідею підтримують і в асоціації "Енергоефективні міста України", де вже готується проєкт таких револьверних фондів для міст.

Нові зміни можуть бути вже невдовзі

У кінці 2019 року прем'єр Олексій Гончарук заявив, що уряд планує залучити місцеву владу як третю сторону між Фондом енергоефективності та ОСББ.

"Раніше Фонд енергоефективності був "задизайнений" так, щоб очікувати заявки знизу. Зараз ми домовилися з нашими міжнародними партнерами, що запускаємо паралельний інструмент: зверху — вниз", — сказав глава уряду.

Кабмін оголосив, що планує обрати десять пілотних міст, у яких буде утеплено тисяча багатоповерхівок. Для цього місцева влада повинна створити чи обрати комунальне підприємство, яке стало б посередником між фондом та ОСББ.

Однак 17 лютого новий міністр розвитку громад та територій Денис Шмигаль заявив, що європейські донори виступають проти формули "зверху — вниз", адже у цій схемі місцева влада і комунальне підприємство модернізуватимуть будинки без згоди власників. На думку європейців, ця модель має високі корупційні ризики.

25 лютого Координаційна рада донорів фонду порадила Мінрегіону та Міжнародній фінансовій корпорації, яка адмініструє мультидонорський трастовий фонд, внести такі зміни у порядок фінансування ОСББ.

Перше. Об'єднуються окремі етапи підготовки заявок на участь у програмі. Технічний директор фонду Єгор Фаренюк пояснює, що зараз ОСББ спочатку повністю оплачує роботи, а лише потім подає заявку на відшкодування.

Розглядається варіант, щоб ОСББ могли подавати заявки на відшкодування до оплати всіх робіт підряднику. Це знизить фінансове навантаження на ОСББ.

Друге. Додається опція, що дозволяє виплачувати гранти за окремі етапи проєктів з термомодернізації, якщо завершений етап пройшов верифікацію.

Третє. Залучення професійних менеджерів проєктів для надання допомоги ОСББ на всіх етапах участі об'єднань у програмі.

Ці зміни повинна затвердити наглядова рада Фонду енергоефективності. Фаренюк зазначив, що її засідання може відбутися на початку березня.


Що з комунальними підприємствами та проєктними менеджерами

Про роль комунальних підприємств у новій схемі розповіла координатор сектору енергетики представництва Євросоюзу в Україні Ольга Бороданкова.

"Для комунальних підприємств двері відчинені. ОСББ вільні наймати і приватні, і комунальні підприємства. Однак досвідчені ОСББ через КП не підуть, а візьмуть кредит на всю суму і будуть господарями ситуації", — сказала вона.

"Забудьте про комунальні підприємства. Замовником буде ОСББ", — підтверджує Фаренюк. За його словами, ОСББ може наймати підрядників будь-якої форми власності. Технагляд же має бути незалежним і найматися винятково ОСББ.

Фаренюк додає, що робота проєктних менеджерів — це додаткова опція для ОСББ і вибір за ними. Фонд буде відшкодовувати 70% вартості цих послуг.

"Проєктними менеджерами можуть бути енергетичні менеджери, інженери-консультанти, досвідчені аудитори, експерти будівельної галузі, голови ОСББ, управителі. Фонд буде проводити для них тренінги", — обіцяє Фаренюк.

Бороданкова наголошує, що проєктних менеджерів будуть наймати ті ОСББ, які довіряють цьому бізнесу: "Якщо нема довіри до цього інституту, то питання відпаде, і ОСББ доведеться давати раду самим".

За словами Гуч-Денисенко, більшість ОСББ не мають навичок адміністрування проєктів будівництва, тому професійний технічний супровід міг би мінімізувати ризики неотримання гранту від фонду.


Чи вдасться утеплити тисячу багатоповерхівок

На думку експертів, утеплити 1 тис багатоповерхівок у 2020 році буде вкрай складно, навіть з оновленою програмою Фонду енергоефективності.

"Утеплення можна проводити тільки в період, коли температура не нижча п'яти градусів — з кінця березня до початку листопада. Тривалість монтажних робіт з утеплення фасаду будинку триває понад два місяці", — каже Гуч-Денисенко.

За її словами, для впровадження проєктів з утеплення тисячі будинків підготовчі роботи — аудит, заявка, початок проєктування — потрібно починати вже зараз. Інакше ці проєкти будуть завершені тільки після опалювального сезону 2021 року.

Читайте також Енергоефективні проекти модернізації житла «70/30%». Що змінено на цей раз? 

Джерело:
epravda
04 марта 2020 г.
5691
Строительство новых объектов создаст 150 тысяч рабочих мест – министр...
03 марта 2020 г.
5850
"Зелене" майбутнє України стоїть перед викликами. Як має відбутися реформа відновлюваної енергетики?...
03 марта 2020 г.
1262
Гончарук пообіцяв українцям доступну іпотеку і мікрокредити для бізнесу...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Вчера
3565
Верховна Рада України на засіданні 19 листопада ухвалила у другому читанні проєкт закону про державн...
19 ноября 2024 г.
3557
На 2025 рік Уряд виділяє на виплату компенсацій лише 4 млрд гривень – щонайменше вдвічі меншу ...
12 ноября 2024 г.
3893
В той же час Україна потребує 5 мільярдів доларів для термінового відновлення інфраструктури...
Вчера
1377
Що включає повний покрівельний комплект Ruukki, та чому його варто обрати...
19 ноября 2024 г.
12572
Розташована в культурному районі Саадіят, резиденція буде оточена монументальними архітектурними тво...
14 ноября 2024 г.
8617
Фасадну стіну зібрано з шести тисяч напівпрозорих блоків боросилікатного скла...
11 ноября 2024 г.
1335
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзна...
11 ноября 2024 г.
1255
29 листопада відбудеться семінар та вебінар ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА - 2024/2025! Житло (квартири, п...
13 ноября 2024 г.
3448
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
388
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3727
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!