РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.331 EUR: 43.691
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.331
EUR 40.000 41.000 43.691
USD 41.150 41.649 41.331
EUR 43.370 44.039 43.691
Новость

Торгівельна нерухомість у столиці: чого очікувати від ритейлу наступного року?

Як міжнародні тренди розвитку торгівельної нерухомості відбиваються на вітчизняних проектах та на які нові проекти очікувати наступного року

1498
26 декабря 2019 г.


Що вже відкрили?

2019 року загальна пропозиція торгівельної нерухомості в Києві зросла на 188 тис. кв. м якісних площ. Рівень орендних ставок весь рік показував незначне, але стабільне зростання. Відтак експерти очікують, що найближчі два роки кількість площ ТРЦ значно збільшиться, що підвищить конкуренцію серед ритейлерів та якісно змінить ринок.

За даними Colliers International, цього року відкриті та працюють ТРЦ OASIS (ст. м. «Героїв Дніпра», GLA 13 212 кв. м), ТЦ Smart Plaza Оболонь (вул. Маршала Тимошенка, 21, корп.1, GLA 10 000 кв. м), ТРЦ River Mall (Дніпровська Набережна, 12, GLA ~55 500 кв. м).

У четвертому кварталі, технічно був відкритий ТРЦ Blockbuster Mall (пр-т С. Бандери, 34б, GLA ~110 000 кв. м). За словами Віталія Бойко, засновника компанії NAI Ukraine, яка є брокером проекту, інвестиції у будівництво ТРЦ Blokbuster Mall склали близько $400 млн. На момент старту у ньому запрацював лише «Сільпо» (9 тис. кв. м). На зустрічі за орендарями засновник Mandarin Plaza Group девелопер Вагіф Алієв закликав їх робити ремонти та відкривати магазини якнайшвидше, обіцяючи тим, хто встигне до нового року, суттєві орендні знижки. 

«Для тих, хто відкриється до березня — інші ставки, але зовсім інші умови та значно вищі ставки будуть після березня», — наголошував Алієв.

У грудні вже відкриті Intersport (900 кв. м), Lee Cooper (142 кв. м), Pandora и др. Ремонти активно ведуться, але саме кількість вільних площ у ТРЦ Blockbuster Mall підвищило рівень вакантності на ринку з 3,8% на початок 2019 до 11% — на грудень 2019. Щодо орендних ставок, то вони тримаються поки досить стабільно: якщо відкриття Lavina Mall у грудні 2016 дало поштовх орендних ставок на 10% за рік (з $65 до $72/кв. м/місяць), то зараз вони на рівні $80.

13 грудня, після реконструкції, відкрився в оновленому форматі ТРЦ «Караван Outlet» (58 тис. кв. м у тому числі 15 тис. кв. м торгових галерей). Загальна сума інвестицій у реновацію склала $8 млн.

Загальна пропозиція торгових площ у ТЦ/ТРЦ м. Київ, тис. кв. м


Найближчі плани

За прогнозами експертів, столична торгівельна нерухомість найближчим часом буде розвиватись в двох напрямках: масштабні проекти та реновація існуючих, які були створені 10–15 років тому.

За оцінкою Colliers International, наступного року якісна пропозиція зросте ще на 139 тис. кв. м, до 2022 — ще на 404 тис. кв. м.

«Можна окреслити чотири головні тренди, які потрібно враховувати при проектуванні нових та переформатуванні працюючих торгових центрів. Укрупнення, соціалізація, діджиталізація та омніканальність», — наголосив керуючий директор Colliers International (Украина) Олександр Носаченко.

Яскравий приклад укрупнення — побудова мережі мегамолів девелопером Вагіфом Алієвим. Два його мегамоли вже відкриті (Lavina та Blockbuster Mall), майже добудовано третю чергу Ocean Mall (300 тис. кв. м), розпочато роботи на ТРЦ Lesnaya Mall (300 тис. кв. м) и Hippodrome Mall (450 тис. кв. м). При цьому, за оцінкою Носаченка, торгівельна функція потребує не більше ніж 100 тис. кв. м, тож на всі інші площі девелопер має знаходити таке призначення, яке принесе йому не тільки відвідувачів, але й фінансовий зиск. Поки серед «соціальних» допфункцій у мережі мегамолів лідирує інтертеймент, зона розваг.

При цьому, враховуючі, що для заповнення та «запуску» великих проектів потрібно значно більше часу, експерти прогнозують, що строки початку роботи масштабних проектів будуть переноситись. 

«Заповнення торгової галереї на 90% ТРЦ Lavina Mall зайняло майже три роки зі старту. Мережеві торгові оператори займають обережну позицію у планах розвитку, оптимізують асортимент, формат магазинів. Відкриття ТРЦ Blockbuster Mall та у майбутньому Ocean Mall потребує значних зусиль при заповненні об’єктів», — пояснює Костянтин Олійник, керівник департаменту стратегічного консалтингу UTG.

Запускати новий поки не заповнено вже працюючий — немає сенсу. Тому навіть за всіх інших сприятливих обставин, експерти прогнозують і подальші переноси строків відкриття масштабних проектів, не тільки Алієва, але й інших девелоперів. Нагадаємо про декілька з них.

ТРЦ Retroville (пр Правди, 47) — будується з 2013 року. Для добудови влітку 2019 компанією ТОВ «Мартін» залучено кредит в 41,1 млн євро у польського державного банку BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego SA). Орієнтовний строк старту роботи — перший квартал 2020 року. Загальна площа об'єкта становить 122 729 кв. м, з яких 11 147 кв. м займає бізнес-центр класу B, а 80 718 кв. м — торгово-розважальний центр. Якірним орендарем БЦ виступить головний офіс супермаркету Novus. Серед якорів ТРЦ супермаркет Novus, кінотеатр Multiplex, дитячий розважальний центр Fly Kids, будівельний гіпермаркет Leroy Merlin, магазин товарів для дому JYSK в оновленому форматі, магазини електроніки Eldorado, Фокстрот, MOYO, а також фітнес-клуб SportLife.

ТРК Lukianivka Mall (47 тис. кв. м) також добудовується з залученням кредитних коштів, девелопер проекту, Arricano Real Estate Plc, з цією метою отримала 140 млн грн кредиту у «Райффайзен Банк Аваль» (терміном погашення до 31 грудня 2023 року). Терміни здачі перенесені на 2021 рік. Оновлена Сhapman Taylor у 2018 році концепція пропонує нову для нашого ринку соціальну функцію, едьютейнмент — освіту з елементами доповненої реальності. Fashion-ритейл за новою концепцією розміщується на 49% площі, значно збільшено фудкорт и зону розваг — 24%. Суттєве оновлення: під креативні простори (офіси/коворкінги) передбачено 27% площі ТРК Lukianivka Mall.

Ще один проект з дуже високим ступенем готовності — ТРЦ «Республіка» (300 тис. кв. м). Але ймовірність початку його роботи у наступному році низька. Концепції реновації проекту, який простояв замороженим з 2013 року, ще не декларовано. При цьому навіть за умови запуску будівельних робіт на проекті, завершити їх можливо орієнтовно за 18 місяців.

Перспективна пропозиція на найближчі два-три роки включає також другі черги «Рітейл Парку Петрівка» (7100 кв. м) та ТРЦ Rive Gauche (56 700 кв. м), ТРЦ Ocean Mall (100 000 кв. м) по ул. Антоновича та ТРЦ April City (50 тис. кв. м).

Реновація як тренд

На реновацію чекають ряд проектів як працюючих, так і «заморожених». «Далекоглядні девелопери працюють над комплексною модернізацією проектів. Прикладів достатньо: ТРЦ «Караван», «Метроград», «Квадрат Лукьяновка», «Городок», «Магеллан», «Мармелад», Dream Town, Podol Mall, ряд проектів будуть змінені у майбутньому», — говорить Костянтин Олійник.

Один з проектів, що чекає на реновацію у 2020 році — ТРЦ «Піраміда». «У нас нульова вакантність та лист очікування. Навіть відкриття River Mall не змінило показників роботи: росте й кількість відвідувачів, і товарооборот. Ми плануємо реновацію, дві фази, зараз отримуємо дозвіл на будівництво, плануємо розпочати роботи у 2020 році», — розповідала комерційний директор підрозділу Property Management в інвестиційній компанії Dragon Capital Наталя Кравец на EE Real Estate Forum & Project Awards 2019. Реконцепцію очікує й ТРЦ «Аладін», який поповнив портфель компанії Dragon Capital у 2019 році.

У процесі реновації проекти посилюють свою соціальну функцію. Серед проектів, які мають завершити свою реновацію у 2020 роках та розкрили концепції оновлень — «Даринок» та Dream Town. «Даринок» оголосив про плани відкрити на третьому поверсі 3Д корпуса коворкінгу Platforma Office Club від Coworking Platforma (3700 кв. м на 800 місць). «Соціалка» від Dream Town більше розрахована на мешканців, а не потенційних резидентів — книжковий та спортивний хаби.

Акцент на економії

Щодо діджиталізації, то вона надає нові можливості для розуміння процесів у бізнесі. Це стосується не тільки якісної інформації про відвідувачів, його улюблених брендів та середнього чеку. «Діджиталізація робить торговий центр більш прозорим та контрольованим, адже видно фінансові результати кожного з орендарів та об’єкта у цілому», — каже Носаченко.

Діджиталізація стимулює підвищення вимог не тільки до орендарів, але й до інженерного обладнання, ефективності його роботи. «У зв’язку з вартістю енергоносіїв в Україні, тяжіння до енергоефективності комерційних проектів нерухомості постійно зростає. І цілком зрозуміло — чому, адже використання енергоефективних рішень дійсно дозволяє знизити експлуатаційні витрати. Тому власники об’єктів нерухомості, в переважній більшості, готові вкладати гроші в енергоощадну кліматичну техніку», — прокоментував Володимир Степура, директор компанії «ЛІКОНД», офіційного дистриб’ютора DAIKIN в Україні. Експерт наголосив на важливості коректної оцінки енергоефективності кліматичного обладнання, орієнтуючись не на номінальні (EER, COP), а на сезонні показники енергоефективності (SEER , SCOP), тому що кліматичне обладнання протягом року працює з частковим навантаженням.

Отже, наступного, 2020 року маємо всі шанси побачити якісні нові та оновлені старі ТРЦ, а чи вплине це на орендні ставки — дізнаємось вже незабаром.

Автор: Оксана Гришина

Источник:
propertytimes
26 декабря 2019 г.
1444
За чотири роки роботи система публічних закупівель Prozorro заощадила українським платникам податків...
26 декабря 2019 г.
1296
У 2020 році в Україні модернізують тисячу багатоквартирних будинків у 10 пілотних містах. Про це пов...
26 декабря 2019 г.
1600
У 2020 році на Львівщині планують реконструювати пункт пропуску «Краковець». Візуалізаці...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
Вчера
3556
Верховна Рада України на засіданні 19 листопада ухвалила у другому читанні проєкт закону про державн...
19 ноября 2024 г.
3547
На 2025 рік Уряд виділяє на виплату компенсацій лише 4 млрд гривень – щонайменше вдвічі меншу ...
12 ноября 2024 г.
3892
В той же час Україна потребує 5 мільярдів доларів для термінового відновлення інфраструктури...
Вчера
1377
Що включає повний покрівельний комплект Ruukki, та чому його варто обрати...
19 ноября 2024 г.
12569
Розташована в культурному районі Саадіят, резиденція буде оточена монументальними архітектурними тво...
14 ноября 2024 г.
8614
Фасадну стіну зібрано з шести тисяч напівпрозорих блоків боросилікатного скла...
11 ноября 2024 г.
1332
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзна...
11 ноября 2024 г.
1251
29 листопада відбудеться семінар та вебінар ФІНАНСУВАННЯ БУДІВНИЦТВА - 2024/2025! Житло (квартири, п...
13 ноября 2024 г.
3445
Захід стане майданчиком для конструктивного діалогу, висловлювання та обговорення різноманітних думо...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
388
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
18 марта 2024 г.
3727
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!