РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 42.155 EUR: 43.500
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 42.155
EUR 40.000 41.000 43.500
USD 42.050 42.600 42.155
EUR 43.500 44.240 43.500
Новость

Чому Держахбудінспекція не може зупинити хаос у будівництві

В столиці продовжують зводити будинки з порушеннями. Неякісно виконані роботи, матеріали та інженерні рішення ведуть до того, що майбутнім мешканцям і ОСББ дістаються об'єкти, в яких швидко виникають проблеми експлуатації, а «наздогнати» забудовника, часто вже ліквідованого, неможливо. Для цього потрібно застосовувати цілий комплекс заходів

2585
02 сентября 2019 г.

У чому суть порушень?

Функції контролю (вихідних даних, проектних рішень, експертизи), видача дозволів і нагляд за виконанням будівельних робіт, технічних умов лежить на Державній архітектурно-будівельній інспекції (ДАБІ). Чому ж у столиці такий хаос у будівництві? Справа не лише в корупції (і її частині – бездіяльності). У відомства поступово навмисно відібрали реальні можливості для нагляду та покарання порушників. Це і призвело до сучасного стану. Чому так відбувається і як можна виправити ситуацію, розповів Mind Сергій Овчинников, незалежний експерт, директор компанії Stokman.

У Німеччині, Австрії, Бельгії будівельна поліція – дуже серйозна інституція, яка безпосередньо контролює ведення будівельних робіт, матеріали, якість, дотримання техніки безпеки. Вона здатна зупинити будівництво будь-якого об'єкта на підставі винесеного рішення.

А в Україні – тільки через суд. Рішення судів оскаржується в інших судах і т. д. Така практика дозволяє зводити об'єкти з порушеннями. Ми знаємо не про один випадок, коли з дозволом на 4–6 поверхів будувалися об'єкти у 8–14 поверхів і вводилися в експлуатацію, наприклад, рішеннями судів.

Об'єкти незаконного будівництва підлягають знесенню. Якщо не є можливим знести їх за рахунок забудовника, то це необхідно виконувати за рахунок бюджету. А щодо забудовника, його акціонерів і посадових осіб повинні бути ухвалені відповідні господарські та кримінальні дії.

Таким чином, забудовники в найгіршому випадку відбуваються штрафами. А в столиці продовжують зводити будинки з порушеннями. Неякісно виконані роботи, матеріали та інженерні рішення ведуть до того, що майбутнім мешканцям і ОСББ дістаються об'єкти, в яких швидко виникають проблеми експлуатації, а «наздогнати» забудовника, часто вже ліквідованого, неможливо. Для цього потрібно застосовувати цілий комплекс заходів.

Який є вихід?

Актуальне питання рішення корупції в ДАБІ необхідно пов'язати безпосередньо з відповідальністю як забудовників, так і підрядників на ринку. Відповідальність мають нести не лише директор і акціонери забудовника, але і архітектор і конструктор проекту, які його розробили, хоча вихідними даними це було заборонено, або допустили використання неякісних матеріалів, змінення рішень проекту, у вигляді позбавлення ліцензій і сертифікатів на термін не менше п'яти років.

Також позбутися сертифіката мають й інженери технічного нагляду, які контролювали і приймали такий об'єкт будівництва. 20–30 випадків позбавлення ліцензій і сертифікатів з озвучуванням ПІБ покараних мають оздоровити галузь – вже ніхто не порушуватиме вихідні дані та не прийматиме невиконані або неякісні роботи.
Самоорганізовані організації, наприклад Союз архітекторів і Конфедерація будівельників, повинні також стежити за ситуацією.

Окрема проблема – часта відсутність архівів як проектної, так і виконавчої документації, які мають передаватися від забудовника експлуатуючій організації або ОСББ.

Також досить серйозне питання, яке необхідно передати у відання ДАБІ, – це дотримання техніки безпеки на будівельних майданчиках. Наявна ситуація – поява інспекторів на майданчиках тільки при нещасних випадках – не витримує критики.

Введення електронних кабінетів і наскрізних баз даних, а також впровадження нових підходів у організації та роботі ДАБІ повинні в найближчому майбутньому перемогти корупцію. Введення публічного класифікатора ризиків забудовника і проектів, доопрацювання та прийняття проекту закону №7084 мають збільшити прозорість ринку для всіх учасників і покупців.

Яка роль ДАБІ?

ДАБІ, безумовно, повинна розвивати сервісну і консультаційну функції для учасників ринку, іноземних і вітчизняних інвесторів.

Але функції ДАБІ – також контроль і нагляд, тому в її руках повинні бути механізми для ефективної роботи, контролю порушень і реакції на них. При незаконному будівництві реакція повинна бути доволі жорсткою і швидкою.

Необхідно повернути повагу до роботи як інспекторів, так й інженерів технічного нагляду, з прийняттям їх відповідальності за вчинені дії.

Окреме велике питання – це роль ДАБІ в розвитку проектів, що здійснюються за рахунок державного бюджету, а саме коштів платників податків. Ми про це часто забуваємо, торкаємося тільки комерційної сфери, а це лише частина роботи інспекції.

Автор: Сергій Овчинников

Читайте про те, що Держархбудінспекція починає тестування «Електронного кабінету» вже 2 вересня. А також про те, чому система архітектурно-будівельного контролю має бути кардинально змінена.

Источник:
mind
30 августа 2019 г.
2883
Колаборація українських і зарубіжних архітекторів – рішення, від якого виграє перш за все кліє...
29 августа 2019 г.
2155
Чи вигідно вкладати кошти у виробництво електроенергії з ВДЕ, та чи є шанс у України виконати власні...
28 августа 2019 г.
1957
В Госэнергоэффективности подготовили ряд законопроектов, которые позволят стимулировать энергетическ...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
15 января 2025 г.
5965
Аналітики українського маркетплейсу нерухомості, проаналізували ціни на квадратний метр жи...
15 января 2025 г.
3098
Регламент (ЄС) 2024/3110 замінить чинний Регламент (ЄС) № 305/2011. Основні зміни спрямовані на гарм...
13 января 2025 г.
3947
Нововведення дозволить запобігти незаконним забудовам, спростить відведення ділянок та забезпечить а...
Сегодня
401
The leading European manufacturer of steel construction solutions has set an ambitious goal: to redu...
Сегодня
4440
Концепція базується на грі з рельєфом – один з фасадів будівлі підпорядковується важливій пішо...
20 декабря 2024 г.
1937
20 грудня обговоримо важливі питання цифровізації та вдосконалення будівельної галузі...
18 декабря 2024 г.
2494
18 грудня 2024 року відбудеться UKRAINIAN SPECIAL BUILDING AWARDS IBUILD 2024, де будуть відзначені ...
10 декабря 2024 г.
1666
12 грудня 2024 року в Києві відбудеться визначна подія для професіоналів будівельної, девелоперської...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
18 декабря 2024 г.
2892
Андрей Озейчук – строитель с 27-летним опытом, основатель компаний Rauta, Kovlar и Teza, предс...
26 июня 2023 г.
530
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!