Банк | Покупка | Продажа | НБУ |
USD | 39.800 | 40.300 | 42.155 |
EUR | 40.000 | 41.000 | 43.500 |
USD | 42.050 | 42.600 | 42.155 |
EUR | 43.500 | 44.240 | 43.500 |
В столиці продовжують зводити будинки з порушеннями. Неякісно виконані роботи, матеріали та інженерні рішення ведуть до того, що майбутнім мешканцям і ОСББ дістаються об'єкти, в яких швидко виникають проблеми експлуатації, а «наздогнати» забудовника, часто вже ліквідованого, неможливо. Для цього потрібно застосовувати цілий комплекс заходів
Функції контролю (вихідних даних, проектних рішень, експертизи), видача дозволів і нагляд за виконанням будівельних робіт, технічних умов лежить на Державній архітектурно-будівельній інспекції (ДАБІ). Чому ж у столиці такий хаос у будівництві? Справа не лише в корупції (і її частині – бездіяльності). У відомства поступово навмисно відібрали реальні можливості для нагляду та покарання порушників. Це і призвело до сучасного стану. Чому так відбувається і як можна виправити ситуацію, розповів Mind Сергій Овчинников, незалежний експерт, директор компанії Stokman.
У Німеччині, Австрії, Бельгії будівельна поліція – дуже серйозна інституція, яка безпосередньо контролює ведення будівельних робіт, матеріали, якість, дотримання техніки безпеки. Вона здатна зупинити будівництво будь-якого об'єкта на підставі винесеного рішення.
А в Україні – тільки через суд. Рішення судів оскаржується в інших судах і т. д. Така практика дозволяє зводити об'єкти з порушеннями. Ми знаємо не про один випадок, коли з дозволом на 4–6 поверхів будувалися об'єкти у 8–14 поверхів і вводилися в експлуатацію, наприклад, рішеннями судів.
Об'єкти незаконного будівництва підлягають знесенню. Якщо не є можливим знести їх за рахунок забудовника, то це необхідно виконувати за рахунок бюджету. А щодо забудовника, його акціонерів і посадових осіб повинні бути ухвалені відповідні господарські та кримінальні дії.
Таким чином, забудовники в найгіршому випадку відбуваються штрафами. А в столиці продовжують зводити будинки з порушеннями. Неякісно виконані роботи, матеріали та інженерні рішення ведуть до того, що майбутнім мешканцям і ОСББ дістаються об'єкти, в яких швидко виникають проблеми експлуатації, а «наздогнати» забудовника, часто вже ліквідованого, неможливо. Для цього потрібно застосовувати цілий комплекс заходів.
Актуальне питання рішення корупції в ДАБІ необхідно пов'язати безпосередньо з відповідальністю як забудовників, так і підрядників на ринку. Відповідальність мають нести не лише директор і акціонери забудовника, але і архітектор і конструктор проекту, які його розробили, хоча вихідними даними це було заборонено, або допустили використання неякісних матеріалів, змінення рішень проекту, у вигляді позбавлення ліцензій і сертифікатів на термін не менше п'яти років.
Також позбутися сертифіката мають й інженери технічного нагляду, які контролювали і приймали такий об'єкт будівництва. 20–30 випадків позбавлення ліцензій і сертифікатів з озвучуванням ПІБ покараних мають оздоровити галузь – вже ніхто не порушуватиме вихідні дані та не прийматиме невиконані або неякісні роботи.
Самоорганізовані організації, наприклад Союз архітекторів і Конфедерація будівельників, повинні також стежити за ситуацією.
Окрема проблема – часта відсутність архівів як проектної, так і виконавчої документації, які мають передаватися від забудовника експлуатуючій організації або ОСББ.
Також досить серйозне питання, яке необхідно передати у відання ДАБІ, – це дотримання техніки безпеки на будівельних майданчиках. Наявна ситуація – поява інспекторів на майданчиках тільки при нещасних випадках – не витримує критики.
Введення електронних кабінетів і наскрізних баз даних, а також впровадження нових підходів у організації та роботі ДАБІ повинні в найближчому майбутньому перемогти корупцію. Введення публічного класифікатора ризиків забудовника і проектів, доопрацювання та прийняття проекту закону №7084 мають збільшити прозорість ринку для всіх учасників і покупців.
ДАБІ, безумовно, повинна розвивати сервісну і консультаційну функції для учасників ринку, іноземних і вітчизняних інвесторів.
Але функції ДАБІ – також контроль і нагляд, тому в її руках повинні бути механізми для ефективної роботи, контролю порушень і реакції на них. При незаконному будівництві реакція повинна бути доволі жорсткою і швидкою.
Необхідно повернути повагу до роботи як інспекторів, так й інженерів технічного нагляду, з прийняттям їх відповідальності за вчинені дії.
Окреме велике питання – це роль ДАБІ в розвитку проектів, що здійснюються за рахунок державного бюджету, а саме коштів платників податків. Ми про це часто забуваємо, торкаємося тільки комерційної сфери, а це лише частина роботи інспекції.
Автор: Сергій Овчинников
Читайте про те, що Держархбудінспекція починає тестування «Електронного кабінету» вже 2 вересня. А також про те, чому система архітектурно-будівельного контролю має бути кардинально змінена.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.