Іпотечні ставки
Український ринок потребує іпотечних ставок нижче 10% річних.
Про це на прес-конференції «Іпотека після виборів: чого чекати покупцям житла, до чого готуватися забудовникам» повідомила Орися Юзвишин, Директор департаменту роздрібних клієнтів АТ «Кредобанк».
Вона зауважила, що зараз складно прогнозувати швидке зниження відсоткової ставки за іпотечними кредитами, оскільки учасники ринку переважно здійснюють іпотечне кредитування за рахунок короткострокових запозичень на ринку.
Орися Юзвишин розповіла, що на сьогодні вартість гривневого депозитного фондування є високим і крім того відчувається брак ресурсів.
«Ставка 12 місячних депозитів в національній валюті знаходиться в середньому в діапазоні 15-16%, що визначає іпотечну вартість. Іпотечне кредитування потребує довгострокове фондування, а українські банки на сьогодні не мають доступу до інших джерел фінансування окрім депозитів», - сказала вона.
На її думку, альтернативою могли б стати іпотечні облігації (цінні папери забезпечені житловою іпотекою), емітовані іпотечним банками, які б сприяли залученню довгострокових ресурсів, в тому числі й з-за кордону.
Орися Юзвишин звернула увагу на те, що законодавча ініціатива є надзвичайно важливою зокрема в питаннях, які сприятимуть зниженню ціни іпотечних ресурсів. Зокрема йдеться про формування програм з боку НБУ, в яких іпотечне кредитування було б виведено в ранг привілейованих через послаблення вимог до формування резервів, як з позиції оцінки доходів позичальника, так і оцінки самого забезпечення.
«Приклад країн-сусідів щодо функціонування іпотечних банків може стати в нагоді і в Україні, коли залучення довгострокових дешевих ресурів відбувається шляхом емісії іпотечних облігацій. Важливим також є проведення швидких реформ, пов’язаних з легалізацією оплати праці, виведення зарплат із «сірої» зони, що, безумовно, сприятиме розвиткові кредитування», - зазначила експерт.
На її погляд, також слід звернути увагу на потребу суспільства у дешевих цільових іпотечних кредитах.
«Для реалізації існуючих суспільних потреб в доступній іпотеці, необхідно в найкоротший термін доопрацювати наявні програми молодіжного житлового кредитування та Державної іпотечної установи спільно з комерційними банками. Без спільної роботи держави та банківського сектору необхідного прориву досягнути не можливо», - зауважила Орися Юзвишин.
Щодо розвитку програм з розтермінування, а також спільних іпотечних програм між забудовниками та комерційними банками, експерт відзначила, що кількість іпотечних програм зростатиме , оскільки забудовники потребують фінансування свої забудов.
«Розтермінування платежів, запропоноване забудовниками, не буде довготривалим, і є лише вимиванням їхніх обігових коштів. Крім того, програми на виплат зазвичай прив’язані до курсу валют, що, окрім кредитного ризику, перекладає на позичальника ще й ризик валютний. Тому очевидно, що в найближчі роки разом із збільшенням кількості спільних іпотечних програм між банками і забудовниками, знижуватиметься кількість програм із розтермінування купівлі квартир», - підсумувала Орися Юзвишин.
Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання
Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.
Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.