РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 41.539 EUR: 46.158
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 41.539
EUR 40.000 41.000 46.158
USD 41.330 41.831 41.539
EUR 45.900 46.709 46.158
Новость

Чи виправдав сподівання принцип екстериторіальності в Держгеокадастрі?

Реалізація принципу дозволила мінімізувати корупційні ризики та налагодити автоматизацію процедур для надання громадянам послуг
1537
14 августа 2020 г.

Принцип екстериторіальності в Держгеокадастрі,
підбиваємо підсумки

Впровадження змін часто викликає необґрунтовано негативні відгуки та побоювання. Започаткування "земельної екстериторіальності" не стало винятком, повідомляє радник юридичної фірми Ірина.

Прийняття постанови КМУ 580 "Деякі питання реалізації пілотного проєкту із запровадження принципу екстериторіальності погодження проєктів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" стало не найприємнішою новиною для чиновників, які звикли отримувати "солодке дякую" за видачу позитивних висновків.

Минуло майже 4 роки і, як продовження ідеї витіснення корупційної складової в органах Держгеокадастру, було прийнято рішення про запровадження принципу екстериторіальності при здійсненні державної реєстрації земельних ділянок. Отже, результати таки виправдали очікування? Давайте з'ясуємо.


Примітка для загального розуміння суті дії принципу екстериторіальності

Основною ідеєю є прийняття рішення щодо погодження документації із землеустрою, а тепер і щодо реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі (ДЗК) будь-яким територіальним органом Держгеокадастру за принципом випадковості.

Мається на увазі, що особа звертається за отриманням послуги за місцем знаходження земельної ділянки, а розглядається заява в органі іншої області України.


Перші кроки екстериторіальності: погодження землевпорядної документації

1 жовтня 2016 року набула чинності постанова уряду №580 про погодження проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за принципом екстериторіальності. З березня 2020 року такі правила запровадили і для інших видів документацій із землеустрою.

Вказані зміни виявилися дійсно дієвим антикорупційним запобіжником. Крім нівелювання прямого контакту між заявником та державним службовцем, нововведенням стало переведення процедури погодження в електронну форму - діджиталізація в дії. Раніше документація із землеустрою подавалася в паперовому вигляді через ЦНАП. У результаті, помітно зменшено часові затрати та забезпечено комфортні для обох сторін процедури умови надання адміністративної послуги.


Конкретна статистика - реальні результати

Дані з сайту Держгеокадастру містять підтвердження ефективності впровадження екстериторіальності. У період з 27-31 липня 2020 року спеціалістами державної експертизи розглянуто 10 020 документацій із землеустрою, із яких надано 7948 (79%) висновків про погодження та 2072 (21%) документацій не погоджено. Найвищу оцінку отримали проєкти, розроблені у Тернопільській (90%), Рівненській (86%), Волинській (85%), Луганській (85%) та Чернівецькій (85%) областях.

Натомість, згідно з даними за 2015 рік, тобто до реформування, до територіальних органів Держгеокадастру надійшло 200 343 проєкти, серед яких 103 548 (52%) було оцінено позитивно, а решта - 96 795 (48%) повернуто на доопрацювання.


"Наступна станція" екстериторіальності - державна реєстрація земельних ділянок

З урахуванням позитивної динаміки цілком логічним продовженням реформи стала автоматизація етапу державної реєстрації земельних ділянок. Ключовим є можливість прийняття рішення будь-яким державним кадастровим реєстратором, якого обирає система рандом.

Важливим моментом запроваджених нововведень стало зменшення строків на розгляд заяв про реєстрацію земельної ділянки з 14 до 7 робочих днів. Що стосується проблемного аспекту, ним залишається недосконалість взаємообміну інформації між державними реєстрами.

Станом на сьогодні, до Державного земельного кадастру внесено відомості про понад 21,8 млн зареєстрованих земельних ділянок, з яких за один тиждень - 25 тисяч новосформованих земельних ділянок площею 26,7 тисяч га.

З урахуванням позитивних відгуків заявників щодо зменшення часових витрат та кількості необґрунтованих відмов у проведенні державної реєстрації, можемо зробити висновки, що результати таки виправдали очікування.


Думки вголос

Наразі триває інтенсивна робота Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на чолі з Романом Лещенком для забезпечення функціонування ефективного ресурсу надання доступних та якісних адміністративних послуг, що відповідатиме критеріям об'єктивності, неупередженості та прозорості під час ведення ДЗК.

Безумовно, реалізація принципу екстериторіальності дозволила "вбити двох зайців одним пострілом": мінімізувати корупційні ризики та налагодити автоматизацію процедурних моментів для надання громадянам послуг відповідно до вимог закону, а не "регіональних особливостей та традицій".

Перед новим керівником Держгеокадастру стоять надважливі завдання з викорінення корупції та наповнення земельного кадастру відомостями про земельні ділянки, їхні географічні координати та, особливо, про обмеження у використанні, тому бажаємо йому успіхів та будемо спостерігати за реформами в Держгеокадастрі.

 

Читайте також: раніше ми писали про переваги гідравлічних екскаваторів CAT 6015B
Источник:
delo
14 августа 2020 г.
1438
Кошти зібраного екоподатку повинні спрямовуватися на модернізацію підприємств для зниження тиску на ...
14 августа 2020 г.
2821
Инвесторы жилищных комплексов корпорации "Укрбуд" требуют немедленного подписания договора межд...
14 августа 2020 г.
1717
Уряд затвердив нові форми примірних договорів оренди державного майна...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
02 мая 2025 г.
2790
Згідно з текстом документа, Україна має право сама визначати ділянки, які надаватиме для пошуку та в...
08 апреля 2025 г.
3987
Наразі землі, які були незаконно відчужені, повертаються до держави та територіальних громад че...
19 марта 2025 г.
6405
Тимур Ткаченко оголосив про початок роботи нових правил роботи громадського транспорту під час триво...
Вчера
549
Ручная уборка отнимает часы и не всегда эффективна, из-за чего современный робот пылесос для очистки...
Вчера
701
Нестабильность энергетики в Украине вынуждают большинство домохозяйств и бизнес использовать альтерн...
Вчера
6280
Його відзначили за «виняткові досягнення в спотворенні міських пейзажів»...
23 декабря 2024 г.
3534
Юрій Шевага, Директор компанії БІГ-СІТІ розповів про стан та вплив війни на мостову інфраструкт...
16 января 2023 г.
7017
Кабінет Міністрів ухвалив рішення про створення Державного агентства відновлення та розвитку інфраст...
Почтовая рассылка Build Portal для участников строительного бизнеса
Только самое важное
*один раз в неделю
Юрій Обух, директор Рууккі Україна розповів про незмінний курс компанії до інновацій і без...
Андрій Озейчук – будівельник з 27-річним досвідом, засновник компаній Rauta, Kovlar та Teza, г...
BUILD PORTAL - Агрегатор новин
  • Збираємо всі існуючі новини будівельного ринку в одному місці
  • Унікальний "SMART рубрикатор" (розумний рубрикатор): це дуже деталізований по кожному напрямку рубрикатор аби ви змогли швидко знайти всі згруповані матеріали з потрібної теми
Build portal - українське народне медіа - без впливу оліграхів та влади!