РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 44.262 EUR: 51.331
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 43.850 44.450 44.262
EUR 50.750 51.750 51.331
USD 44.020 44.435 44.262
EUR 51.100 51.800 51.331
Фото

Частково спроєктований штучним інтелектом: у Китаї збудували конференц-центр, що нагадує огранений діамант (ФОТО)

Архітектори поставили перед алгоритмами чіткі технічні рамки - від розмірів ділянки до висоти приміщень. На основі цього AI створив сотні варіантів фасаду, оптимізуючи їх за шістьма ключовими критеріями: максимізація природного освітлення, збільшення корисної площі, покращення видів і іншого
5575
05 декабря 2025 г.

Конференц-центр, що спроєктований разом із ШІ

На берегах річки Хуанпу в Шанхаї з’явилася темна будівля, що нагадує огранений діамант. Її фасад зі скла сяє вдень і стає майже чорним після заходу сонця, формуючи складну геометрію, схожу на коштовний камінь. Але цей архітектурний об’єкт лише частково створений людьми - у його дизайні брав участь штучний інтелект.

Новий West Bund Convention Center, зведений у колишньому промисловому районі Шанхаю, став ключовим елементом китайської стратегії розвитку ШІ. Поруч уже функціонують хмарочос AI Tower та масштабна зона «AI Valley» площею 4 млн кв. м, де планують розміщувати технологічні компанії з сумарною вартістю понад $14 млрд.

Тож коли американське архітектурне бюро Skidmore, Owings and Merrill (SOM) отримало завдання створити новий майданчик для щорічної World Artificial Intelligence Conference, використання ШІ в проєктуванні стало логічним кроком, пише CNN.

Деякі з сотень варіантів, згенерованих штучним інтелектом, кожен із яких пропонує дещо інше рішення відповідно до цілей, визначених архітекторами будівлі. Зображення: SOM

«Ми хотіли, щоб штучний інтелект став основним інструментом формування образу будівлі», - розповів партнер SOM Скотт Дункан. Майданчик уперше прийняв ШІ-конференцію ще під час будівництва в липні, а завершили його в жовтні.

Архітектори поставили перед алгоритмами чіткі технічні рамки - від розмірів ділянки до висоти приміщень. На основі цього AI створив сотні варіантів фасаду, оптимізуючи їх за шістьма ключовими критеріями: максимізація природного освітлення, збільшення корисної площі, покращення видів і іншого.

ШІ аналізував складні компроміси. Наприклад, зміна кута скляної панелі могла покращити вид, але зменшити інсоляцію. Метод «багатоцільової оптимізації» дозволив системі оцінити сотні сценаріїв одночасно й запропонувати найкращі варіанти.

За одну ніч алгоритм генерував понад 800 рішень. «Ми могли б отримати мільйони, якби мали більше часу», - зазначив Дункан. Остаточний вибір, однак, залишився за людьми: архітектори обрали найестетичніший і найгармонійніший варіант.

У SOM підкреслюють, що використання ШІ скоротило тижні ручних розрахунків і досліджень. Подібний «параметричний» підхід дозволяє не лише прискорювати роботу, а й зменшувати використання матеріалів, покращувати енергоефективність та вирішувати складні задачі, недоступні при традиційному проєктуванні.

Штучний інтелект у сучасній архітектурі також застосовують для створення концепцій, моделювання поведінки будівель під вітровими навантаженнями й навіть для аналізу місцевої архітектурної спадщини, як у першому «повністю AI-керованому» проєкті у Словенії.

West Bund Convention Center є частиною ширшого району - West Bund AI Valley. Фото: Dave Burk / SOM

Проте галузь залишається обережною. Опитування Американського інституту архітекторів показало, що хоча 70% фахівців оптимістично ставляться до ШІ, регулярно використовують його лише 6%. Більшість побоюється втрати творчості, помилок алгоритмів і «знеособлення» архітектури.

Попри скепсис, інтеграція AI в архітектурні інструменти триває. Після проєкту West Bund Convention Center SOM навіть створила власну систему штучного інтелекту - Natalie, яка допомагає в дизайні фасадів, плануванні простору та оптимізації освітлення.

«Досвід людини в будівлі складається з мільйонів факторів. Обмеженням залишається лише потужність комп’ютерів», - підсумував Дункан. 

Читайте більше новин про відбудову України у спецтемі на Build Portal 

Источник:
pragmatika
Фото:
Dave Burk / SOM
Рубрика:
Читайте все статьи рубрики
Архитектура и проектирование
05 декабря 2025 г.
11788
Всі послуги знаходитимуться в межах десяти хвилин пішки. Більше 30% території займатимуть ...
03 декабря 2025 г.
7875
Колишній стадіон Zhongshan у Тайбеї перетворили на міський город: трибуни стали ділянками для вирощу...
02 декабря 2025 г.
4747
Будинок під назвою «720 градусів» був завершений у 2024 році та займає площу 1115 квадра...
01 декабря 2025 г.
4658
Шестиповерхова будівля вигинається з боку вулиці, утворюючи кишеньковий скверик....
01 декабря 2025 г.
5636
У комуні Нідеранвен звели перший у Люксембурзі житловий будинок, повністю надрукований на 3D-принтер...
28 ноября 2025 г.
6794
Фінська столиця інтегрувала масивну мережу цивільного захисту у повсякденне життя, перетворивши бунк...
Українці, що ви думаєте з цього приводу? Давайте обговорювати!
Не стійте осторонь – вільно діліться своєю думкою з іншими людьми.
Але, будь ласка, будьте ввічливі та дотримуйтесь правил коментування. ПОСИЛАННЯ ЗАБОРОНЕНІ, та блокуються автоматом.
Заборонені будь-які посилання (коментар з посиланням не може бути доданий, він автоматично блокується)

Заборонено і буде заблоковано:
- реклама
- спам та шахрайство
- образи, дискримінаційні висловлювання

Редакція не модерує коментарі, відповідальність за зміст коментарів несе автор коментаря. Редакція Build Portal залишає за собою право не погоджуватись з думкою автора коментаря, проте надає свободу слова відповідно до ст. 21, 24 та ст. 34 Конституції України.

Шановні читачі, читайте коментарі вдумливо, пам'ятайте, що автором коментарів можуть бути різні джерела.

Будь ласка, поставтеся до цих правил з повною відповідальністю.
Якщо дії коментованого шкодять читачам, рекламодавцям, співробітникам Build Portal або всій нашій спільноті, ми можемо заблокувати користувача.
Читать полностью Скрыть
13 мая 2026 г.
4952
Колишні стоянки у Відні замінюють парклетами, велодоріжками та пішохідними просторами. Та попри змін...
24 февраля 2026 г.
7805
Квартира площею 350 м2 у будинку ХІХ століття, де раніше мешкав Італо Кальвіно, була оновлена з вико...
29 января 2026 г.
8830
Новий арт-бар у столиці Італії вирізняється творчим підходом до інтер’єру, де використано деко...
22 мая 2026 г.
10653
Галерея Prairie Ark розташована на березі озера Laoli у степу Ulanqab. Будівля має похилий дах, який...
21 мая 2026 г.
8536
Будинок площею близько 14 тис. м2 зібрали з готових модулів, які заздалегідь оснащували вікнами, еле...
20 мая 2026 г.
4413
У межах проєкту Louvre New Renaissance східний блок музею та рів біля нього оновлять, а відвідувачі ...