Чи може виробник користуватися скасованими ГОСТами?

З метою надання відповіді на це питання, спочатку необхідно висвітлити деякі аспекти, передбачені законодавством у сфері стандартизації
976 23.11.2021 в 09:04Чи можна використовувати
скасовані ГОСТи?


Законом України від 05.06.2014 № 1315-VII "Про стандартизацію" (далі - Закон), який набув чинності 03.01.2015 року, в національне законодавство України як держави-члена Світової організації торгівлі (далі - СОТ) імплементовані  положення Угоди СОТ про технічні бар’єри в торгівлі, зокрема Кодексу доброчинної практики з розроблення, прийняття та застосування стандартів, та впроваджені міжнародні та європейські принципи стандартизації.

Насамперед це стосується принципу добровільного застосування національних стандартів, який викладено у пункті 4 частини другої статті 4 та частині першій статті 23 Закону, в яких зазначено, що національні стандарти застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов’язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами.

Відповідно до частин першої та другої статті 23 Закону національні стандарти застосовуються безпосередньо чи шляхом посилання на них в інших документах.

Також слід звернути увагу на визначення, яке дає Закон терміну "стандарт",  а саме: "стандарт" - нормативний документ, заснований на консенсусі, прийнятий визнаним органом, що встановлює для загального і неодноразового використання правила, настанови або характеристики щодо діяльності чи її результатів, та спрямований на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері.

Імплементація 305 Регламенту: як запровадити європейський контроль якості та безпечності будівельної продукції

Тобто законодавством передбачено, що після прийняття національним органом стандартизації проекту національного стандарту, який розроблено відповідно до встановлених процедур, він становиться національними стандартом, який застосовується безпосередньо чи шляхом посилання на нього в інших документах.

Якщо ГОСТ скасовано національним органом стандартизації - він вже не має статусу нормативного документа, а являє собою звичайний "текст".

Але слід враховувати і те, що стандарт встановлює для загального і неодноразового використання правила, настанови або характеристики щодо діяльності чи її результатів, та спрямований на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері.

Тобто за умови добровільності застосування стандарту, але з метою мати будь-які інструкцію, правила тощо, які впорядковують діяльність у той чи іншій сфері, може застосовуватися не чинний ГОСТ (національний стандарт), якщо на нього не передбачається робити посилання у відповідній сфері діяльності.

При цьому слід зазначити, що пунктом 2 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону визначено, що міждержавні стандарти (ГОСТ), що діяли на момент набрання чинності Угодою про проведення узгодженої політики в галузі стандартизації, метрології і сертифікації від 13 березня 1992 року, застосовуються як національні стандарти до їх заміни на національні стандарти чи скасування в Україні.

Враховуючи вищезазначене, можна сказати, що виробники можуть застосовувати скасовані ГОСТи у своєї господарської діяльності та для своїх професійних потреб як звичайні інструкцію, правила тощо, але не можуть робити посилання на такі  ГОСТ, тому що вони не є чинними та не визнані національними органами стандартизації.

Будівельна амністія: як подати декларацію про готовність об’єкта до експлуатації, який будувався без дозвільних документів (ВІДЕОІНСТРУКЦІЯ)

Водночас виробник має усвідомлювати переваги застосування чинного національного стандарту, який розроблено відповідним технічним комітетом стандартизації з дотриманням процедур стандартизації,  який відповідає законодавству, до якого вчасно внесені зміни, який адаптований до сучасних досягнень науки і техніки, вимогам міжнародних, регіональних стандартів та сприяє підвищенню конкурентоспроможності продукції.

Читайте також: Tegola дарує подарунки за підписку на Telegram канал!
Источник: uscc
 
Интересные новости:
23.11.2021
10568
За півтора року, з початку пандемії, ціна квадратного метра первинної нерухомості у Києві,...
22.11.2021
2785
У відеоінструкції роз'яснено, які документи необхідно подати через ЦНАП, як заповнити декларацію та ...
19.11.2021
7305
Серед усіх новел документу привертає увагу та, що стосується забудовників. Так, проєкт передбачає ск...
01.12.2021
3903
Отримання містобудів - перший етап офіційного оформлення великих будівельних об’єктів, де визн...
30.11.2021
2739
Автоматизовано процедуру призначення дати огляду об’єкта для видачі сертифіката про прийняття ...
29.11.2021
9093
Ресурс так званих хрущовок добігає кінця, але треба віддати належне будинкам, які врятували столицю ...