Перевірки у сфері держархбудконтролю: в яких випадках суд може скасувати їх результати

Голова Державної інспекції містобудування України Юрій Васильченко розповів на що варто звернути увагу під час перевірки органами держархбудконтролю
3812 05.10.2020 в 08:06

Юрій Васильченко

 

В українському законодавстві є ціла низка вимог до проведення планових та позапланових перевірок. Це стосується і галузі державного архітектурно-будівельного контролю. А у випадку їх порушення суд може скасувати результати заходів.

Бізнесу та громадянам варто про них знати, аби вміти захистити свої права та слідкувати за законністю проведення заходів контролю.


Про що варто пам’ятати під час перевірки

- Проведення заходів контролю можливе лише за умови присутності суб’єкта містобудування, уповноважених ним осіб або представника органу місцевого самоврядування.

Якщо присутній інженер технічного нагляду або начальник будівельної дільниці тощо, але відсутній директор підприємства-замовника, то обов’язково має бути документ, який має засвідчувати спеціальне уповноваження.

Недостатньо присутності, без спеціального уповноваження замовником, керівника проекту, інженера технічного нагляду або начальника будівельної дільниці тощо.

- Суб'єкт містобудування має бути завчасно попереджений про проведення планової перевірки.

- Продовження строків перевірки можливе лише після видання керівництвом органу держархбудконтролю відповідного письмового рішення з зазначенням мотивів та підстав прийняття такого рішення. У випадку його відсутності результати перевірки недійсні.

- Перевірки додержання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил можливі лише стосовно об`єктів, що знаходяться в процесі будівництва (тобто, при виконанні підготовчих та будівельних робіт).

Виключення - встановлення факту самочинного будівництва. Тому такі перевірки можуть стосуватися й уже збудованого об`єкту.

- Строк проведення перевірки органами держархбудконтролю на вимогу правоохоронців законодавство чітко не визначає. Але це, в свою чергу, не скасовує їх результати у випадку, якщо вони проведені в інші строки, ніж заявлені правоохоронними органами.

- У скарзі фізичної особи, в якій вона просить провести перевірку, мають бути вказані факти конкретних порушення, то воно не може стати основою для перевірки.

- У ході перевірки фото та відео фіксацію можуть здійснювати як посадові особи органів держархбудконтролю, так і суб’єкт містобудування.

- За підсумками перевірки суб’єкт містобудування має ознайомитися з складеним актом перевірки та отримати свій екземпляр даного документу.


Поінформований – отже, озброєний

Я щиро сподіваюся, що ніхто з читачів не буде стикатися з недобросовісними державними інспекторами, але, так як людський фактор існує завжди та всюди, то хочу ще раз наголосити бізнесу та громадянам на його праві у випадку спірної ситуації звертатися до апарату Державної інспекції містобудування України стосовно дій працівників територіальних органів ДІМ та децентралізованих органів держархбудконтролю.

Довідково

До початку виконання функцій та повноважень ДІМ дію постанови Кабміну від 23 травня 2011 року № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю» зупинено (п.3 постанови Кабміну від 13 березня 2020 № 219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду»).

 

Дізнайтесь більше про діяльність Юрія Васильченка на посаді голови ДІМ у будівельній вікіпедії від Build Portal >>>

Джерело: прес-служба ДІМ

 
Интересные новости:
02.10.2020
1048
Що робити забудовнику, коли будівництво – завершено, об’єкт передано інвесторам або експ...
30.09.2020
6823
Практичні поради юриста та рекомендації щодо укладання договору оренди комерційної нерухомості...
29.09.2020
1303
Парламент скасував корупційний пайовий внесок забудовників у розвиток інфраструктури населених пункт...
20.10.2020
3007
Як в Україні планують унеможливити будівельні махінації, розповіла Олена Шуляк, заступник Голов...
20.10.2020
574
У деяких випадках державні реєстратори можуть відмовляти у реєстрації прав на нерухомість...
20.10.2020
575
В Департаменті містобудування та архітектури КМДА розповіли про важливі нюанси зміни функціонал...