Як змінився попит на складську нерухомість під час карантину

На більшості ринків Центральної та Східної Європи рівень вакантності нижче 5%
2069 18.02.2021 в 10:13Попит на складську
нерухомість


Складський, промисловий та логістичний сектори у країнах Центральної та Східної Європи стали одними із найбільш затребуваних видів активів з 2019 року. На більшості ринків регіону рівень вакантності нижче 5%. Онлайн-торгівля й до карантину була драйвером попиту на такі приміщення, але локдаун істотно посилив цю тенденцію. Про це повідомляється у пресрелізі компанії з управління інвестиціями у сфері комерційної нерухомості.

Згідно з повідомленням, середня орендна ставка в ЦСЄ коливається від $3,4 до $6,5 за м2/місяць, хоча на ринках, що знаходяться на ранніх стадіях розвитку, ставки нині можуть досягати й $8,2 за м2/місяць.

Щодо України, орендні ставки на якісні складські приміщення в Києві не лише не просіли через рецесію економіки, спровоковану пандемією, а й навіть дещо зросли. В кращих активах вони становлять $5 - $5,5/м2

Впровадження ВІМ-технологій у будівництві: уряд затвердив Концепцію на найближчі роки. Що вона передбачає

На початку минулого року загальний обсяг складських приміщень у Києві склав близько 1 764 000 м2, протягом року на ринок вийшло три нових об'єкти, що поповнили загальну пропозицію на 82 000 м2. Нова пропозиція демонструє найвищий ріст за останні шість років. У 2021 році очікується ведення в експлуатацію трьох нових складських комплексів площею 103 000 м2.

Кілька років поспіль на ринку спостерігався дефіцит вільних складських приміщень, а загальна вакантність була на рівні 1-4%. Більшість угод на ринку відбувалася в об'єктах на стадії будівництва. Така практика є одним з показників підвищеного попиту та дефіциту якісних складських приміщень.
Пандемія не спровокувала зростання вакантності. Зростання попиту й орендних ставок викликає інтерес до цього сегмента в девелоперів та інвесторів.

Значну частку попиту формують роздрібна торгівля, електронна комерція, логістичні оператори й дистриб'ютори. Саме ці індустрії превалюють у загальному обсязі угод у 2020 році.

Річний оборот роздрібної торгівлі в Києві зріс на 9% з початку року (1-3 квартал 2020 року). Протягом 2020 ритейлери відкрили понад 600 нових локацій по всій Україні. Таке значне розширення провокує додатковий попит на складські приміщення. А через низьку вакантність в цьому сегменті деякі ритейлери інвестують в проєкти build-to-suit.

Головні тренди міжнародної логістики у 2021-му

Частка електронної комерції в роздрібних продажах в Україні збільшилася на 45% (р/р) в 2020 році й склала 8%, згідно з даними Euromonitor International. А до 2025 року, за прогнозами, досягне 12%. За даними опитування ритейлерів в травні 2020 року, понад 49% респондентів підтвердили, що планують розвивати онлайн-канали продажів в найближчому майбутньому. З іншого боку, свою експансію прискорюють онлайн-ритейлери, посилюючи свою присутність офлайн. 

Логістика та дистрибуція. Зростання електронної комерції та роздрібної торгівлі стимулювало розвиток логістики та дистрибуції.  Як і у випадку з ритейлерами, через брак складських приміщень логістичні оператори інвестують у build-to-suit. Наприклад, «Нова пошта» інвестувала в кілька таких проєктів в основних регіонах України.

Чи має генпідрядник отримувати ліцензію для здійснення будівництва (ПОРАДИ ЮРИСТА) 

Интересно узнать: ранее мы писали как грамотная организация складской логистики способствует снижению текущих затрат на перевозки и хранение грузов 
Источник: mind
 
Интересные новости:
17.02.2021
2448
Як пандемія коронавірусу вплинула на ринок готелів - дослідження...
17.02.2021
3427
Пандемія короновіруса і раптовий карантин спровокували зміни на ринку торговельної нерухомості, впли...
15.02.2021
735
Євростат назвав частку іноземців, що живуть в різних країнах ЄС і мають найбільші витрати ...
24.02.2021
547
Як змінилась ситуація на ринку нерухомості із початком глобальна вакцинація проти COVID-19 у світі...