РУС УКР РУС ENG
НБУ: USD: 39.788 EUR: 42.382
Банк Покупка Продажа НБУ
USD 39.800 40.300 39.788
EUR 40.000 41.000 42.382
USD 39.670 39.998 39.788
EUR 42.260 42.900 42.382
Ми допрацьовуємо BuildPortal. Зовсім скоро він стане ще кращим!

Реформа містобудування: представлено концепцію будівельної реформи (ІНФОГРАФІКА)

Система архітектурно-будівельного контролю складна і багатьом незрозуміла, тому у Міністерстві вирішили розділити цей напрямок на 4 етапи – для того щоб зрозуміти, в який спосіб має виглядати кожний етап

20299 27.04.2021 в 09:24



Концепція будівельної реформи


Під час zoom-зустрічі Комітету з питань права Заступниця Міністра розвитку громад та територій України, НАТАЛІЯ КОЗЛОВСЬКА представила Концепцію законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування державного регулювання у сфері містобудування», розроблену Міністерством та роз’яснила її основні положення.

Система архітектурно-будівельного контролю складна і багатьом незрозуміла, вона на 50% складається з адміністративної послуги і на 50% - з технічних питань.

Тому у Міністерстві вирішили розділити цей напрямок на 4 етапи – для того щоб зрозуміти, в який спосіб має виглядати кожний етап (детально див. у слайдах).

Розділили:

  1. питання адміністративних послуг,
  2. питання контролю,
  3. питання нагляду,
  4. питання прийняття в експлуатацію.

Концепція законопроекту була погоджена з експертами на базі Міністерства, 29 березня розглянута на круглому столі, який організовував профільний комітет Верховної Ради, і наприкінці минулого місяця – розглянута та підтримана Координаційною Радою з питань реформування системи Державного архітектурно-будівельного контролю при Офісі Президента.

1. Питання адміністративних послуг. На даний час отримання дозвільних документів на початок виконання монтажно-будівельних робіт відбувається шляхом подачі документів в електронній формі, аби відповідний орган архбудконтролю прийняв рішення. Посадова особа розглядає документи і приймає рішення щодо підтримки чи не підтримки з наданням обгрунтування.

Пропонується з цього процесу зробити виключно адміністративну послугу, щоб рішення щодо надання дозволу приймалося системою. Пропонується кардинально змінити підходи до проведення експертизи проектної документації, аби кожен експерт під своїм розділом ставив електронний підпис. Експертиза при цьому матиме 2 висновки – або позитивний, або негативний.

Коли замовником подаються документи, системою перевірятиметься інформація в реєстрах + позитивний висновок експертизи. У випадку проходження цієї перевірки, системою автоматично присвоюється номер.

У випадках, коли частина документів має паперовий вигляд, помічниками можуть бути або державні реєстратори, або нотаріуси, які допоможуть «залити» ту інформацію, яка є у замовників в систему. Але в даному випадку вони не приймають жодних рішень.

 

2. Питання контролю. Контроль за будівництвом об’єктів СС2 та СС3 за бажанням замовника може здійснювати юридична особа будь-якої форми власності на договірних засадах.

Державна інспекція Архітектури та містобудування (ДІАМ) буде здійснювати контроль лише за об’єктами підвищеної небезпеки, об’єктами, які становлять державну таємницю, та пам’ятками архітектури та об’єктами, що будуються за кошти державного бюджету.

Заборона на будівництво в центрі Києва: депутати Київради ініціюють введення мораторію на нове будівництво та реконструкцію

Органи місцевого самоврядування (ОМС) здійснюють нагляд за всіма об’єктами, що мають ознаки самочинного будівництва. Якщо ОМС бачить порушення, він може здійснити перевірку і якщо факт такого порушення підтвердиться, складається протокол який направляється до органу нагляду. Орган нагляду, у свою чергу, застосовує відповідні заходи, в тому числі і до юридичної особи. Якщо було допущене значне порушення, ця юрособа працювати на ринку вже не буде. Це не просто адміністративна відповідальність, це - недопуск у професію.

Щодо об’єктів СС1 (а це, переважно, житлові будинки) – було прийняте рішення, що контроль за їх будівництвом належить органам місцевого самоврядування.


 

3. Питання нагляду. Нагляд у відповідності з Концепцією здійснюватиметься Міністерством громад та територій до всіх суб’єктів, що виконують на ринку ту чи іншу функцію. Пропонується піти шляхом, яким пішло Міністерство юстиції по відношенню до нотаріусів.

Пропонується зробити при Міністерстві спеціальну Палату, яка буде складатися з суб’єктів ринку. Склад учасників Палати постійно оновлюватиметься.

Оновити майже третину від чинних ДБН: Мінрегіон запланував масштабне оновлення норм і стандартів в 2021

Якщо ОМС за результатами контрольного заходу на об’єкті самочинного будівництва розуміє, що є порушення, він інформує орган контролю – і такий випадок розглядається в містобудівній палаті. Палата не матиме планових заходів контролю, тільки за заявою. Вся інформація щодо розгляду відображатиметься у системі.


 

4. Питання прийняття в експлуатацію. За концепцією, при прийнятті об’єкта в експлуатацію також не існуватиме посадової особи, яка прийматиме рішення. (як і в п.1, якщо є документи в паперовому вигляді, допоможе держреєстратор чи нотаріус, що матиме доступ до системи).

Тобто рішенням прийматиме не орган, що видає сертифікат, а у системі формуватиметься акт готовності об’єкта до експлуатації. Такий акт підписуватиметься за допомогою електронного підпису всіма учасниками процесу. Тобто, все зміщується на відповідальність тих осіб, що ведуть будівництво.

Заступниця голови Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування ОЛЕНА ШУЛЯК повідомила, що концепція реформування будівельної галузі та відповідний проект закону від Міністерства розвитку громад та територій - не єдина законодавча ініціатива.

АНОНС: публічне онлайн-обговорення проекту змін до ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення»

У Верховній Раді зареєстровано ще декілька законопроектів на тему реформування ДАБІ, які Координаційна рада з проблемних питань в містобудуванні рекомендувала комітету розглянути найближчим часом, щоб зібрати кращі ідеї для вироблення єдиного законопроекту. На базі Комітету буде створено робочу групу з представників Міністерства та народних депутатів, а також законопроект буде представлено юристам – для розгляду та надання пропозицій. Перше читання готується на червень.


Узнайте больше об обновлении ГАСИ, читайте спецтему Build Portal "Перезагрузка ГАСИ"
  

Цікаво про будівництво: в Україні з'явилась водостічна система Q STALYO PRO - нова форма, нові технічні рішення

Источник: ureclub
 
 
Интересные новости:
26.04.2021
4084
Проектную документацию на соответствие государственным строительным нормам и иным требованиям законо...
08.04.2021
10787
Кабмін опублікував текст Постанови КМУ від 29 березня 2021 р. № 303, яка вносить зміни до Поряд...
30.11.2022
11317
Найпоширеніші міфи про законопроєкт, який запроваджує нові правила у сфері містобудування, та їх спр...
30.11.2022
3319
Заступниця Міністра зазначила, що законопроєкт передбачає максимальну діджиталізацію будівельни...