Коли українцям заборонять користуватись бойлером

З 22 квітня і до кінця серпня по всій території країни українцям відключатимуть гарячу воду. Бойлер – не вихід. Його можуть заборонити
1386 14.05.2019 в 07:16Що буде з гарячою водою?

В Україні влітку традиційно починається масове відключення гарячої води для проведення гідравлічних робіт. План і терміни погоджує місцева влада. Однак, як показав досвід минулих років, період без води може затягнутися на довгі місяці. З 22 квітня і до кінця серпня по всій території країни українцям відключатимуть гарячу воду.
Що за законом можуть зробити постачальники комунальних послуг і як відстояти свої права.


В Україні почався сезон масового відключення гарячої води:

- згідно із законом, планове припинення водопостачання має відбуватися за графіком, який затвердила місцева влада;

- постачальники часто зловживають своїми правами і продовжують період відключення;

- якщо дали замість гарячої води теплу або взагалі відключили послугу, українці мають право або не платити, або платити менше;

- бойлери ситуацію не врятують: масове встановлення водонагрівачів призводить до ще більшого зростання тарифів і проблем із електропроводкою, яка в більшості випадків не розрахована на підігрівання води.Навіщо можуть відключати гарячу воду?

Всього є три причини для відключення: гідравлічні роботи, планова заміна труб і аварійний ремонт. У перших двох випадках, нагадує юрист Олександр Плахотник, постачальник зобов'язаний повідомити про прийдешнє відключення за 10 днів. Найчастіше оголошення розклеюють у під'їздах, проте також цю інформацію можуть розмістити в ЗМІ або на офіційному сайті постачальника.

Окремі вимоги є і щодо того, яка інформація повинна міститися в таких оголошеннях.

«Закон зобов'язує постачальника вказати інформацію про причини і терміни відключення. Якщо постачальник порушить терміни, споживач щонайменше має право не оплачувати послугу, а в теорії також можна звернутися до суду для компенсації можливих втрат від порушення графіку», – зазначає юрист.

Гідравлічні роботи (випробування) – перевірка міцності мережі. Для цього ділянку відключають спеціальними заглушками і подають на неї певний тиск (вище робочого). Це дозволяє виявити "слабкі" місця й уникнути аварій під час опалювального сезону. У Києві гідравлічні роботи проводять із кінця квітня і до серпня. Райони відключають по черзі (графік затверджений КМДА).


«Тут важливіше виявляти і ліквідовувати в трубопроводі теплових мереж місця, які потенційно можуть стати аварійними або в процесі подачі більш високого тиску вже сталася аварія. Буває таке, що після гідравлічних робіт починаються ремонтні, але вони повинні проводиться за лічені години», – розповідає експерт у сфері ЖКГ Денис Колядов.

Згідно з постановою Кабміну №151, додає Плахотник, ремонтні роботи можна проводити не довше шести годин на добу. У Національній комісії в сферах енергетики і комунальних послуг уточнюють: в разі, якщо відключення триває довше, за кожну добу понад план місячна плата за комунальну послугу знижується на 3,3%.
Що робити, якщо замість гарячої води – холодна чи немає лічильника.

Згідно із законом, постачальник комунальної послуги сам повинен здійснити перерахунок на випадок, якщо, наприклад, замість гарячої води з якоїсь причини подається холодна. Кабінет міністрів затвердив якісні характеристики комунальної послуги. Якщо вони порушуються, необхідно заповнити заяву і відправити її в компанію. Там повинні перевірити інформацію, написати акт і перерахувати суми в платіжках.


«Нормативна температура води – від 50 до 75 градусів. Під час зниження на кожні п'ять градусів знижується розмір тарифу. Тобто за температури 45-49 градусів – 90% тарифу, від 40 до 44 градусів – 70%. Якщо «літня вода» (до 40 градусів), то за неї потрібно платити за тарифом холодної», – нагадує Денис Колядов.

Коли відключають гарячу воду, і є лічильник, проблем виникнути не повинно. Але якщо ви платите за нормативом споживання і у вас відключили гарячу воду, в кінці місяця необхідно простежити, що сума в платіжці знизилася пропорційно кількості днів без води.


«У нас люди дуже рідко намагаються захищати свої права. Найчастіше просто все закінчується дзвінками на гарячу лінію. Але якщо ваші права порушені, обов'язково в письмовому вигляді можна отримати у постачальника. Всі вони отримують ліцензії, можна звернутися до регулятора – Національної комісії в сферах енергетики і комунальних послуг, на гарячу лінію до Кабінету міністрів, до органів місцевої влади. Якщо все це не спрацює – потрібно звертатися в суд», – радить Олександр Плахотник.

Бойлер – не вихід

У минулому році в Києві гарячу воду відключили майже на все літо. Її подали лише разом із теплом у жовтні. За цей період тисячі жителів столиці встановили в своїх квартирах бойлери. Однак, як пояснюють експерти, встановлення водонагрівачів не завжди може принести користь.

По-перше, встановлення бойлерів привело до підвищення тарифів. Як заявив заступник голови КМДА Петро Пантелєєв, собівартість транспортування води ніяк не пов'язана з кількістю мешканців будинку, яка її одержує. В результаті споживачів стало менше, а витрати не змінилися.


«Транспортування гарячої води в будинок, де зі 100 квартир тільки 30 її купують, призводить до значного її подорожчання. Наше завдання зробити ціну за гарячу воду конкурентною. Це реально, тому що електроенергія зростає в ціні і буде рости», – сказав Пантелєєв.

По-друге, в більшості будинків немає технічної можливості встановити водонагрівач у кожну квартиру. Так, у хрущовках і щодо старих будинків (а в таких, за різними оцінками, живуть до 70% українців) проводка не розрахована на підігрів води електроенергією. «У наших реаліях, якщо просто взяти і сказати: «А тепер, люди, у вас немає гарячої води, думайте, що робити", – вони почнуть купувати бойлери. Але в старих будинках система електропостачання не готова до цього», – пояснила координатор житлових програм «Опори» Тетяна Бойко.

Проблема загострюється з кожним місяцем, розповідає дипломований електрик Олександр Стоянчук. У середньому проводка в типовому старому будинку «потягне» приблизно 4 кВт на квартиру. Коли зводилися будинки, споживання електроенергії було значно меншим. Українці жили без декількох телевізорів, комп'ютерів, кондиціонерів, електрочайників, мікрохвильових плит, кухонних комбайнів. Якщо до всіх згаданих приладів додати ще й електричний бойлер, проводка може згоріти. А це загрожує пожежею у всьому будинку.

Джерело: obozrevatel.com

Интересные новости:
14.05.2019
950
Будинки підуть під воду: еколог попередила Україну про серйозну загрозу...
15.05.2019
1378
Місце зібрання української спільноти фестивалю Burning Man і подієвий майданчик «Палац культур...
13.05.2019
4514
КМДА наполягає, що реконструкція моста завершиться. Будівництво ж усієї транспортної розв'язки під п...
23.08.2019
1328
Напередодні Дня незалежності у Львові буде офіційно відкрито першу чергу Меморіалу пам’яті Неб...
23.08.2019
506
Кабінет міністрів України прийняв 10 технічних регламентів європейського стандарту з екологічного ди...
23.08.2019
1240
Аеропорти «Київ» та «Запоріжжя» будуть тимчасово зачинені з 2 вересня у зв&r...
Новости и Акции компаний